Videoda yıl 1995 ve Gece Kuşu programında Mustafa Sandal, telefonla arayan çılgın kadın hayranının garip sorusu karşısında Türkçesi iki ayda paslanmış exchange öğrencisi hareketleri yapıyor.

KÜLTÜR

Daha Medeni Yollar Var

Türk pop dinleyicisine şarkı sözünden illa medet ummamayı öğreten güftekar Mustafa Sandal, “Ego” isimli bir başyapıta imza atmış. Türk sanatçısından dünyaya Freud dersi niteliğindeki bu şarkıdan öne çıkan sözler arasında “Egoma ters düşüyorsun / Çek git buradan” ve “Çocuk mu gördün kandırdın? / Garip mi gördün saldırdın? / Cesaretin ne hoş / Ancak arkası bomboş” gibi insan ruhunun karanlık köşelerine gaz lambası tutan inciler var. (Şarkıyı ve Mustafa Sandal’ın Maslak Oto Sanayii’nde geçirdiği unutulmaz bir günü betimleyen klibini şurada bulabilirsiniz)

 

“Ego”nun sözlerini, Sandal’ı bu saçmalık sarmalına iten sebepleri düşünürken aklıma birden aşağıdaki Youtube videosu geldi. Videoda yıl 1995 ve Gece Kuşu programında Mustafa Sandal, telefonla arayan çılgın kadın hayranının garip sorusu karşısında Türkçesi iki ayda paslanmış exchange öğrencisi hareketleri yapıyor:

 

 

Filiz Güler, rahat ol. Yüzyıllarca dinlenecek, eskimeyecek bir sanat eserine ta 1995 yılında ilham verdiğin için rahat ol, Mustafa Sandal’ı kaçırmak istediğin için de rahat ol. Garip görünce saldırmak hepimizin doğasında var.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YBu Resim Gitmeli Mi?
Bu Resim Gitmeli Mi?

Sanatçı Hannah Black'in siyah bir çocuk cesedini tasvir eden sanat eserinin var oluşunu ve sergilenmesini eleştirdiği açık mektubundan hareketle: "onurlandırmak" ve "lafı ağzına tıkmak" arasındaki ince çizgi nerede durur?

KÜLTÜR

YMary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar
Mary Beard: Gücün İçinde, Üzerinde, Peşinde Kadınlar

Cambridge Üniversitesi Klasikler Profesörü Mary Beard'ın konuşması: Kadınlar Antik Yunan'dan bugüne güçle nasıl ilişkilendi?

SANAT

YÖlüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann
Ölüm Kadar Ciddi, Küfürlü bir Şaka: Renate Bertlmann

Renate Bertlmann, 1970’lerde bir çok çağdaşı gibi 1968’in devrimci atmosferi ve ikinci dalga feminizmin gücüyle kadın bedenini bir kutlama ve devrim aracı olarak yeniden kurgulayan eserler üretmiş.

SANAT

YGüncel Kızlar (1977)
Güncel Kızlar (1977)

Vintage sarısı, yalnızca çözülmüş meselelere, başarıyla alınmış haklara mı değer?

Bir de bunlar var

Messi ve Gizemli Yüz Yıkama Jeli Reklamı
Nedir Sanal bir Mezarlık Modülü?
Altın Cüce Geliyor

Pin It on Pinterest