2011'de Çin'in doğusundaki Yiwu şehrinde Noel ürünleri üretimi yapan sadece 10 işletme varmış. Bugün bu işletmelerin sayısı 600'ün üzerinde. Dünyadaki tüm Noel süslemelerinin, tüm o kırmızı-beyaz-yeşil ıvırzıvırın, zarlı topların, köpükten kar tanelerinin %60'ından fazlası bu kırmızı gezegende yapılıyor.

KÜLTÜR

Çin’de Bir Noel Köyü

Sina News‘ın emeği, Diyanet İşleri’nin sponsorluğu, Google Translate’in katkılarıyla karşınızda Çin’in Noel Köyü:

 

yiwu2

 

yiwu3

 

Fotoğraflardaki aile ülkenin güneybatısındaki Guizhou eyaletinden. Yiwu’daki çoğu işçi gibi göçmenler. Baba Wei, köylülerinden orada ayda 4000 yuanın (yaklaşık 1500 TL) üzerinde kazanılabildiğini duyduğunda, iki oğlunu ve karısını alıp Yiwu’ya çalışmaya gitmiş. 18 yaşındaki oğlu kaplama atölyesinde, 20 yaşındaki oğlu kesim atölyesinde, karısı ise kurulum atölyesinde çalışıyor.

 

yiwu4

 

Önce, beyaz köpükten yapma ürünler üç saniyeliğine tutkala batırılıyor, daha sonra özel püskürtme makinelerine verilip hepsi tozla tamamen kaplanana kadar durmadan döndürülüyor. Sadece 10 saniye içinde beyaz köpük ürünler parlak kırmızıya dönüşüyor.

 

yiwu5

 

Wei ailesi Yiwu’ya gelmeden önce neyle karşılaşacaklarından emin değillermiş. Şimdi bile, yaptıkları şeylerin ne olduğundan tam emin değiller: değişik şekil ve ebatlarda küreler, yıldızlar, çoraplar, ayakkabılar ve kar… “Noel, Çin Yeni Yılı’nın yabancı versiyonu mu?” diye tahmin yürütüyorlar.

 

yiwu7

 

Sabah 7:00’den akşam 21:00’e çalışma, günde 2 öğün, en az 5000 yıldız. İşveren başta aylık ücret veriyormuş ancak parça başı ücret almaya başladıklarından bu yana daha uzun saatler çalışıyorlar.

 

yiwu6

 

Günde en az 5000 yıldız, baba ve oğulları için yaklaşık 10 yüz maskesi anlamına geliyor. Nisan-Eylül arası Avrupa ve Amerika’dan toplu siparişler veriliyor.

 

yiwu8

 

yiwu9

 

yiwu10

 

Oğullardan birinin duvara monte ettiği, her şey gibi kırmızıya bulanmış hoparlörler. Üst üste en çok dinlediği şarkıyı siz de dinlemek isterseniz şöyle buyurun: 小苹果

 

yiwu11

 

yiwu12

 

yiwu13

 

yiwu14

 

yiwu15

 

yiwu16

 

yiwu17

 

yiwu18

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

“Bir Tabunun Yıkılışı” – Çocuk Sahibi Olmaktan Pişmanlık Duyanlar
Erciyes Üniversitesi Kadın Çalışmaları Kütüphanesi Desteğinizi Bekliyor
Behzat Ç: Yanlış Hayatın Doğru Kahramanı

Pin It on Pinterest