Bir video marifetiyle ortaya dökülüveren önyargılar.

MEYDAN

Canlı Yayında Problem Çözememek!

BBC’de yapılan bir görüntülü röportajda neler olduğunu gördünüz mü? Güney Kore hakkında uzman olduğu anlaşılan bir adam var ekranda, tam da çok çok ciddi birşeyler söylerken arkadan kapı açılıyor, odaya neşe içinde bir insan giriyor, arkadan bir insan daha ve hatta bir insan daha! Seyretmediyseniz video bu, seyrettiyseniz bir kez daha bakın:

 

 

İki gündür sosyal medyada bununla ilgili tartışmalar yapılıyor. Tartışmalarda dikkat çekici, kayda değer bir şeyler var sahiden. Videoyu seyrettik, güldük, eğlendik tamam da, kısa sürede ortaya çıkmış ki çok ama çok kişi videoda çocukları odadan apar topar çıkartan kadının bakıcı olduğunu varsaymış. Varsayanların elinde makul hiçbir açıklama yok. Kadının Asyalı olması onun ancak bir bakıcı olabileceği hükmünün verilmesine yetmiş. Hatta işini kaybetmek telaşında bir bakıcı! Oysa kadın çocukların annesi ve bence bu çok ortada, çünkü çocukları çekiştirmesinden belli. Bakıcı olsa böyle davranmazdı gibi geliyor bana, tam çıkarken çocuklardan biri kapıya sıkıştığında bile telaşı geçmiyor kadının, kol bacak herşey birbirine giriyor. Siz ne düşünmüştünüz acaba?

 

Ben videoyu izlediğimde yanımda matematikçi bir arkadaşım vardı, çok güzel bir tespitte bulundu o. Bunu size aktarmak istiyorum: Çocuk odaya daldı tamam, üstelik efsane bir giriş. Peki baba neden itiyor onu, iterek kurtulamayacağı çok ortada değil mi? Odaya giren yürüteçli insanın gündemindeyse anlaşılan sadece ablayı takip etmek var da, peki annenin canhıraş herkesi sürüklemesi peşinden? Baba sakince kucağına alamaz, ya da çocuğu odadan çıkartamaz mı? Durum sakince toparlanamaz mı? Arkadaşımın sorusu ise şu: Problemlere böyle mi yaklaşıyoruz acaba hep biz, insanlık olarak yani? 

 

Çok anlamlı geliyor bu soru bana bu videoyu izledikten sonra. Yorumlar kısmı da işte bunun için var.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YKarpuz Kabuğundan Taç
Karpuz Kabuğundan Taç

Maraton yüzen ilk kadın sporcu Canan Ateş, 1979'da katıldığı bir TRT programında yüzücülük kariyerini anlatıyor.

ECİNNİLİK

YAnnesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit
Annesi Amelya Hanım’ı Oynarken Adile Naşit

Annesi Amelya Hanım rolünde Adile Naşit kendi çocukluğuna bakıyor.

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

Bir de bunlar var

1 Mayıs Muharebesi
No Woman No Cry şarkısına Suudi dokunuş: No Woman No Drive
İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası İçin İki Çağrı

Pin It on Pinterest