Radikal'in bilim sayfası, paleontoloji camiasına bomba gibi düşen haberiyle aramıza geri döndü. Özlemişiz.

KÜLTÜR

Cami Temelinden Dinozor Çıktı

”Köylerinde yapımına başlanan caminin temelinin kazılması sırasında fosile rastlandığına değinen Koçak “70-80 yaşındaki insanlara gösterdik ama onlarda hangi hayvana ait olduğunu bilemediler. Biz de bu fosili şimdilik derneğimizde sergiliyoruz. Fosili görmek için her gün çok sayıda vatandaş geliyor” dedi.”

 

Radikal gazetesi, yaklaşık son 1 senedir bilim sayfasını -yani blogumuzun en verimli ekmek kapılarından birini- kapatmıştı. Bu kapı, geçen hafta Radikal’in paleontoloji camiasına bomba gibi düşen haberiyle adeta kırılarak açıldı. Eski alışkanlıklar bir gazetenin yakasını kolay kolay bırakmaz:

 

 

 

Ankara’nın Çubuk ilçesinde bir cami inşaatının temelinde bulunan hayvan iskeleti, tahminen sadece sahip olduğu iki görünür vasıf yüzünden, yani iskelet olduğu için ve bir hayvana ait olduğu için cami imamı ve Radikal gazetesi otoritelerince dinozor fosili olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada kriterlerin ne olduğunu merak ediyorsanız, sayfanın başındaki alıntıda yazıldığı gibi, 70-80 yaşındaki yaşlılara sorulması ve bir cevap alınamaması.
 

Bu dinozor fosilini bilimsel olarak çekici yapan tek şey, 65 milyon yıldır cehennemin dibinde olup, yeryüzüne Ankara’nın Çubuk ilçesinde çıkmaya karar vermesi.
 

Bilim konusunda Radikal’den daha fazla donanımlı olanlar (uçuk bir seviye değil), ülkemiz coğrafyasında bulunan bir fosilin kemik doku dahil çok fazla organik madde içeremeyeceğini, 65 milyon yıllık hayvan iskeletinin allı pullu yek pare olarak yerin 10 metre altında durmayacağını tahmin edebilirler. Yine de bu yazıyı kısa kesiyoruz, RADİKAL’İ ÖZLEMİŞİZ. Üzerine gitmeyelim.

 

 

Bu yazı daha önce Bilim Bilmiyim‘de yayınlanmıştır.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YBilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı
Bilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı

Gazeteciliğin kadına şiddeti gizliden gizliye pohpohlamayı bıraktığı ve bunun için bilimi kullanmadığı müspet bir istikbal dileğiyle.

Bir de bunlar var

Tek Seferde Düşmeden: Margo Hayes’in Tırmanışı
Nerdesin Aşkım? Partideyim Aşkım!
Orgazm Taklidi Yapmaya Son

Pin It on Pinterest