Tüm kadınları birleşmeye, tüm erkekleri de kadınların önündeki engelleri kaldırmaya çağırıyoruz.

MEYDAN

8 Mart Karnesi: Olağanüstü Eşitsizlik Devam Ediyor

 

KA.DER,* 2008 yılından beri Türkiye’de atama ve seçimle oluşan karar organlarında kadın oranlarına bakarak verdiği “karne”yi geçtiğimiz yıl OHAL koşullarında istatistik yapılabilecek bir ortam kalmadığı için hazırlayamamış ve bir manifesto yayınlamıştı. Olağanüstü hal koşullarında karar alma mekanizmalarında -mecliste, yerel yönetimlerde, bürokraside, yüksek yargıda, akademide, işveren ve meslek örgütlerinde- kadınlar “yok”, yani bu “olağanüstü” durum yine erkeklerin eseri!

 

KA.DER’in, “Temsilde Kadın-Erkek Eşitliği” karnesi kadınların karar alma mekanizmalarındaki “yokluğunu” bir kez daha ortaya koydu.
İşte “Temsilde Kadın-Erkek Eşitlik Karnesindeki “vahim” rakamlardan bazıları: Milletvekillerinin sadece yüzde 13,91’i, büyükşehir belediye başkanlarının yüzde 6,66’sı,rektörlerin yüzde 9,09’u kadın. Kadın vali oranı yüzde 2,4 iken, kadın kaymakam oranı yalnızca yüzde 1,67. İllerin yüzde 40’ı kadın milletvekiline, yüzde 9,66’sı kadın muhtara sahip değil. Şirketlerin yüzde 41,5’inin yönetim kurullarında kadınlar yok.

 

• 543 milletvekilinin 75’i
• 27 bakanın 2’si

 

Bürokrasi geleneğini bozmuyor, koltuklarda erkekler oturuyor! 26 müsteşar arasında yalnızca 1 kadın var, 81 valinin yalnızca 2’si kadın. Yerel yönetimler de, kadınların temsili konusunda bürokrasinin kadınlara kapalı kapılarını aratmıyor.

8 Mart vasıtasıyla tüm siyasi partilere tekrar hatırlatıyoruz; “Kadın-erkek eşitliğinin sağlanması için parti tüzüklerinizde değişiklik yapın ve %50-%50 eşit temsil için fermuar sistemini uygulayın”

 

 

*Mart 1997’de kurulan KA.DER, seçimle ve atamayla gelinen tüm karar organlarındaki kadın temsil oranlarını yükseltmek için çalışır.

 

 

Ana görsel: Rochelle Rubinstein

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bir de bunlar var

Resim Titredi
İstismar Günlüğü: Filmle Konuşmalar
Suriyeli Göçmenler Çocuklarının Adını Neden ‘Türkiye’ Koyuyor?

Pin It on Pinterest