Afrikalı futbolcuların kocaman (olduğu tahmin edilen, umulan, istenen) penisleri üzerinden o penislerin sembolik muhataplarını aşağılamak, o penislerin boyutuyla gururlanmak ırkçılık değil. Öyle ırkçılık olmaz. Çünkü bu bir sevgi olayı.

KÜLTÜR

Afrikalı Futbolcunun Penis Boyu: Bir Sevgi Olayı

Penis boyuyla ilgili hayaller kurmak kendi halinde bir aktivite olabilir ve şüphesiz ki herkesin hayaline kimse karışamaz. Fakat futbol taraftarlığı bağlamında an geliyor, futbolcuların penis büyüklüğüne yazılan şarkılarla, kurulan espirilerle, o düşlere davetlerle kendinizi Perhizler ve Lahana Turşuları bölgesinde buluyorsunuz.

 

Perhiz: “ibneler” diye küfretmek. Lahana turşusu: taşağına kurban olmak. Futbol taraftarının -kadınlı erkekli, ama sayısal olarak kuşkusuz daha çok erkekli olmak üzere- jargonunun tahkirli kısmında, özellikle kişinin kendisini, anasını, bacısını “sikerek cezalandırmak” üzerinden cinsiyetçilik, özellikle karşındakini “ibnelikle” suçlamak üzerinden de homofobi ağır basıyor (ikisi arasında yer yer ortaya çıkan düşündürücü etkileşim ayrıca tatlı ve şüphesiz eşcinsellikten ne anlaşıldığına dair ipuçlarıyla dolu). Gündelik küfrün daha coşkulu, koordine ve aynı oranda rahatlatıcı hali. Irkçılıksa örneğin en son Emre-Zokora olayında olduğu gibi daha çok arada sırada o çirkin başını gösteren, bir süre tartışılan, nihayetinde ayıplanmakla birlikte “Avrupa’daki kadar da kötü olmadığı” teslim edilen bir şer. Mesela Galatasaray tribününde arkamda 15 dakika boyunca Kongolu futbolcu Şabani Nonda için “haydi yamyam, bastır yamyam” diye tezahürat eden, arada iyice coşunca “yamyamım benim!” diye tribünlerden kendisine sevgi dolu bir kucak yollayan adamın yaptığı ırkçılık değil. Aynı şekilde Afrikalı futbolcuların kocaman (olduğu tahmin edilen, umulan, istenen) penisleri üzerinden o penislerin sembolik muhataplarını aşağılamak, o penislerin boyutuyla gururlanmak da ırkçılık değil. Öyle ırkçılık olmaz. Çünkü bu bir sevgi olayı.

 

Hiperseksüelize betimlemeler (daha bir Türkçesiyle cinselliğin abartılı atfedilmesi) özellikle siyahlar, daha da özelde siyah erkekler için klişe; Türkiye’ye has değil (tamam o zaman). Türkiye’de bu durumun en çok ezici çoğunluğu erkek ve homoerotizmin her türlüsünden normalde had safhada rahatsız olan tribünde ya da futbol muhabbetinde su yüzüne çıkması, futbol taraftarlığının ifadelerinde çok yaygın olan cezalandırmanın bu yolla ifade edilmesi ise fenomen gibi fenomen. Afrikalıların efsanevi penis büyüklüğü üzerinden motive olan, olduran nice tezahürat var. Şabani Nonda Şabani Nonda/30 santimlik y.rrak var onda/Üçüncü köprü yapılır onla benim Galatasaray tribününden aşina olduğum bir örnek. Türkiye gibi bir ülkede binlerce erkeğin sahadaki 22 erkekten birinin penisi hakkında huşu içinde, orkestre biçimde haykırmasının tam olarak ne kadar garip olduğuna belki vidyoyu izlerken katılabilirsiniz. Özellikle “yarrak” kelimesindeki kreşendo insanı başka alemlere götürüyor. Coşkunuza kurban.

 

Bir tane daha. Bu yola baş koymuş insanlar:

 

Gerçekten OLEY. Bunlar da konu üzerine son günlerin mütalaasından seçmeler:

 

 

 

 

 

Bu daha böyle gidiyor, gidiyor ve gitmeye devam ediyor. Drogba’nın “taşaklarını yemek” (avuçlamak, yalamak, veya bunu başkalarının yapmasını tavsiye etmek) konusundaki sonsuz şevki aktarmıyorum, dilerseniz onu da siz ararsınız. Bu nasıl bir sevgi lan. Gözyaşlarımı silerek devam edecek olursam, bu büyüklüğüne şiir yazmalar, taşaklarına kurban olmalar, bir de bunu homososyal bir aktivite olarak icra etmeler toplumda ve tribünde bini bir para olan homofobiyle nasıl bağdaşıyor? Taşak yemekten fütursuzca bahsedebilen bir toplumun evlatları çok özel insanlar değiller mi? Yahoo’ya sordum cevab veremedi. Ben de çareyi her konunun uzmanı olduğu için bu konudaki fikrine de rahatça başvurabileceğimi bildiğim bir büyüğüme gitmekte buldum. Şöyle diyor:

 

“Türk insanının zenci ile ilişkisine yaklaşmak lazım. Türk insanı gol atamayan ama büyük penisli olduğuna inandığı zenci santrforu teknik ve bitirici fakat penisi etkileyici olmaktan uzak bir beyaz Avrupalıya tercih eder. Zenci, Türk insanının egzotik fantezilerinde yer almasına rağmen tehdit algısı yaratmayacak kadar soyut. Oysa sarışın Avrupalı bir adamın penisinden bahsedilmesi mümkün değildir. Zira Avrupalı tehdit unsurudur.”

 

Sizin için hiçbir araştırmadan kaçınmayacağımdan ofiste sırayla ekşisözlükte futbolculara bakıp başlık içinde “taşak” diye arama yapıyorum. Gerçekten de son derece beyaz ve ondan da fazla güzel bir insan olan Harry Kewell’ın ve en azından Türkiye’den bakınca beyaz sayılabilecek (çünkü neticede siyah değil şimdi) Alex de Souza’nın penis boyu masaya yatırılmıyor; ancak testislerine yoğun talep var.

 

Screen Shot 2013-02-19 at 5.29.18 PM

Boyna atkı diye dolamaktan bahsediyor adam. Sözün bittiği yer. Şu da büyük kaptan Alex’in uyandırdığı yoğun duygu:

 

Screen Shot 2013-02-19 at 5.51.54 PM

 

 

Böylece bir bilimsel araştırmayı daha başladığımızdan daha fazla soru işaretiyle sonlandırıyoruz. Elimizde yine sadece futbol taraftarlığının insanın içinden bir yerlerden çok acaip duyguları su yüzüne çıkardığı gerçeği var. Bu durum toplumun sevgisini ifade edişindeki sınır tanımazlığı ile birleşende ortaya birbirinden özel imgeler çıkıyor. Akşama Şampiyonlar Ligi maçımız var. Drogba’nın taşakları çınlasın.

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBiraz da Erkekler Anlatsın
Biraz da Erkekler Anlatsın

Anlat anlat bitmeyen cinsel taciz mağduriyeti paylaşımlarından daralan yorgun ruhlar için bir öneri: Biraz da erkekler anlatsın.

 • umay

  karılar futbolu kirletiyor.

  • Çağla Özbek

   “Taşak yeme keyfimize karışmayın” diyorsun yani. Yiyin zaten ne var ki? Derdimiz onunla değil.

 • Oşu Bubu

  Çağla bu cevabının üstüne bir şey demek, ortalığı bulandırmak hiç istemem :)
  ama bir de otoritelerden hocalardan dinleyelim istedim, koymadan edemiycem:
  http://video.mynet.com/aloomaloo/Nihat-Dogan-ve-Safak-Sezer-Telegol-e-Konuk-Olursa/1482153/

 • http://www.babetpalas.com no-go

  Şimdi şu doğru: Türkiye’deki ırkçılık gerçekten Avrupa’dakinden daha farklı. Daha iyi/kötü denmez elbette, ama değişik. Bir kere bizde ırkçılıktan önce bir ”lokal patriotizm” hâkim zaten, x köyü, komşu y köylüsünü sevmez filan. Kürt/Ermeni vs. meselelerine girmiyorum bile. Bu İsviçre’de de var, Avusturya’da da var, şurda burda da var, ama işte Türkiye’de daha başka.

  Da, asıl şunu demeye geldim: üç büyük Türk düşünürü Erman Toroğlu, Nihat Doğan ve Şafak Sezer’in bir araya gelmeleri ve 8 dakika boyunca saçmasapan espri yarışlarına girmelerini izleyince, kendimi kesesim geldi. Ve bu insanlar çok zengin, çok para kazanıyorlar.

 • 5h4rfl1

  maç esnasında adamlar yeterince taşak yedikten sonra maçtan sonraki gün birbirleriyle “bizim takım sizi nasıl s.kti! koydu resmen çocuğu” gibisinden sohbet ediyorlar genelde. böyle karşılıklı bir s.kmeli sokmalı emmeli gömmeli sohbetler. ama hep dilde ya bu, yani zenci futbolcu gelse açsa taşakları dese ki “2 saattir taşaklarıma övgü dolu sözler söyledin maniler düzdün, al açtım yala bakalım” ne yaparlar acaba? bence arada cidden yalayan çıkar.

 • 5h4rfl1

  bu arada söylemeyi unutmuşum, karılar futbolu kirletiğ. adamlar kendi aralarında temiz temiz taşak yeme ya da boyuna dolama gibi sportif faaliyetlerde bulunacak oluyor, karılar hemen ortamı (taşaklı ortam) kirletiyor. bırakın adamlar taraftarlık görevlerini yerine getirsin kardeşim.

 • Duygu

  Geçen hafta galiba, Galatasaray bi maç kazandıktan sonra feysbuk feedimde beliren şey, HERKES RÜTBESİNİ BİLECEK notuyla:
  rütbeli aslan
  Böyle salak bir şey olabilir mi. Aslana orgeneral kostümü giydirilmesine mi, ormanların kralına 3.dünya diktatörü tarzı yapılmasına mı güleyim, aslanın sert bakıcam diye şaşılaşmasına mı.

  • Çağla Özbek

   Duygu bunu yeni gördüğüme inanamıyorum, mahvoldum gülerken. Yelesini de ortadan ayırmışlar. Militer.

 • Kerim Yağız

  Daha ben ne diyeyim herşeyi yazmışsın bir eşcinsel olarak birebir katılıyorum

Bir de bunlar var

Cinsiyetler Arasında Yetişmek Üzerine
İşte O An! – Haber Videosu Fon Müzikleri
Çalıştır Kızım

Send this to friend