Türkiye'deki trans-queer mültecilerin sağlık erişimi için bu cuma (4 Ekim) bir dayanışma gecesi düzenlenecek; size iletmek istedik.

MEYDAN

Sınır Bozucu: Trans-queer mültecilerle dayanışma etkinliği

“Şu an Türkiye’de 470’i İran’dan olmak üzere en az 573 queer ve trans mülteci başvurucu bulunuyor. Aralarında ciddi sağlık sorunları olanlar da var. Türkiye Hükümeti mülteci adayları için kısıtlı ölçülerde sosyal ve sağlık hizmeti sağlıyor. Bu hizmetten faydalanabilmek için 198 Türk Lirasına (yaklaşık 100 dolar) malolan “kimlik” kartını edinmek gerekiyor. Ancak her altı ayda bir yenilenmesi gereken ve 50 dolara daha malolan “geçici ikamet belgesi” alınmadığı sürece bu kart da geçerli olmamakta. Birçok mülteci başvurucu “kimlik” ücretini karşılayamadığı için gerekli sağlık hizmetine erişemiyor. Mevcut mülteci başvuru süreçleri, sağlık hizmetlerine erişimi gözetim altında tutarak sağlıyor. Bu yüzden mülteci başvurucuların asgari sağlık hizmetinden faydalanabilmesi için an itibariyla tek yöntem bu görünüyor.”

 

Durumun ayrıntılarını şuradan okuyabilirsiniz. Sayfanın sahibi Sima, internet üzerinden başlattığı bağış kampanyası ile 573 kişi için gerekli olan paranın bir kısmını toplamış; bir kısmını da dayanışma gecesinde toplamak istiyorlar.

 

İşin eğlenceli kısmına gelirsek, duyuruyu bize ileten Salih diyor ki:

 

Gecede canlı performanslar (İranlı iki arkadaşımızın da canlı performansı olacak), DJ setleri (Ortadoğu ve Arap hip hop), kısa bir şiir dinletisi (Türkçe ve Farsça) ve İranlı aşçı bir arkadaşımızın hazırladığı ortadoğu mezeleri olacak. Ayrıca geceye özel tasarlanmış kitap ayraçlarımız da sizleri bekliyor. Aynı zamanda geçtiğimiz hafta kaybettiğimiz trans arkadaşımız Ali Arıkan’ı da anacağız. Ali yaşarken bu geceyi yapmamızı çok istemişti…

 

Sizlerden ricam öncelikle İstanbul’da olanlarınızın bu geceye katılarak bize destek olması. Dayanışma gecesinin duyurusunu üyesi olduğunuz e-mail listeleri, facebook ve twitterdan paylaşarak da katkı sunabilirsiniz.

 

Etkinliğimizle ilgili tüm bilgiler şu linkte.

 

Sevgiyle ve dayanışmayla…

 

Görsel: Mohammad Ebrahim Jafari

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

Kürtaj Yasaları Söyleminde Engelli Haklarına Önyargı
Et endüstrisi kadınları nasıl nesneleştiriyor?
Pulitzer Ödüllü Fotoğrafçı Anja Niedringhaus’un Mirası

Pin It on Pinterest