Sev kardeşim.

YAZI

Sevme Yanarsın

Sevmek, Sevmemek, Sevememek, Sevdirmek, Sevdirmemek, Sevdirememek, Sevilmek, Sevilmemek, Sevilememek, Sevildirmek, Sevinmek, Sevinmemek, Sevinememek, Sevindirmek, Sevindirmemek, Sevindirememek, Sevişmek, Sevişmemek, Sevişememek, Sevişilmek, Sevişilmemek, Sevişilememek, Seviştirmek, Seviştirmemek, Seviştirememek…

 

Yukarıda gördüğünüz sevmek çekimleri 1842 basımı The Turkish interpreter; or, A new grammar of the Turkish language kitabından.

 

aa

 

Sondan eklemeli dilimizde aynı kökten kaç fiil türetildiğini gösterebilmek kolay iş değil. Kitabın yazarları sev kökünü ele almışlar. Bazı türetmelerde sorun var gibi görünse de aslında yok. Mantık olarak yani. Mesela sevildirmek. İngilizce tanımı “to cause one to be loved”, birinin sevilmesini sağlamak. Çöpçatan kişinin çöpü çatarkenki eyleminin adı yani. Gündelik dilde kullandığımız bir kelime değil belki ama pekala kullanabiliriz de.

 

Bir de sev fiilinin ve sevden türetilmiş fiillerin çekimleri var tabi. Aşağıdaki sonsuz ihtimalden benim favorilerim sevişeydik, sevişeydiniz, sevişeydiler.

 

Siz nasıl severdiniz??

 

2

3

4

5

6

7

8

9

10

111

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YS.T.A.R. Manifesto
S.T.A.R. Manifesto

Sokak Travestileri Hareketi Devrimcileri 1970'ten sesleniyor.

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

MEYDAN

YBaşlangıçta Cumhur Vardı
Başlangıçta Cumhur Vardı

Açıkçası benim de yeni dönemden umudum var.

Bir de bunlar var

Baloda Bir Hadise
Dünya Küçük Satürn Bunun Farkında
Güçlük Dolu Belirli Günler

Pin It on Pinterest