Bu Nevruz da ana fikir bahara öykünmek.

KÜLTÜR

Özhakiki Yeni Yıl Listesi

Nevruz‘un başlamasına (yani ekinoksa, geceyle gündüzün eşitleneceği ana; yeni yıla) yaklaşık 3 saat 15 dakika kala, gurbet yerde kimseyi şaşırtmayarak yoğun ve etkili bir aile artı memleket özlemine kapılmam, yapamayacağımı bildiğim halde şekerbura tarifi bakıp altındaki yorumları okuyarak hislenmem ve annemi aramak istediğim halde sabahın 3 buçuğunda aradığım için hislenmiş olduğumu hemen anlayıp o da hislenmesin diye arayamamam gibi beyaz Azeri prablıms sebebiyle uyuyamıyorum. O halde zerdüştlerin yeni yıl kararnamesi adetini muhtemelen diğer herkesten önce kurumsallaştırdığını hepimize hatırlatmak ve hiçbir şey için çok geç değil demek istedim. Ailemden öğrendiğim haliyle yeni yılı karşılarken yapılması kişiye ve dünyasına iyi gelecek 5 şey:

 

1. Evi eşiği takım çalışmasıyla dip bucak ciddi temizleyin. Eski şeyleri atın, dönüştürün, bağışlayın. Anahtar kelime: Havalandırmak.

 

2. Küs olduğunuz biriyle barışın. Kırdığınız birinden özür dileyin. Tam da istemeden fazla atarlandığınız insanın gönlünü alın.

 

3. Bir mezarı, bir yaşlıyı, bir hastayı, kendisi kalkıp size gelemeyecek birini ziyarete gidin.

 

4. Suyun ve ateşin üstünden atlayın (hocam biz şehirde yaşıyoruz yalnız diyenler için: elinizi yüzünüzü yıkayın, bir de mum yakın. Bir iki dakika suya ve ateşe alıcı gözle bakın).

 

5. Bahar çiçeği alın; lale, nergis veya sümbül olabilir. Daha da iyisi kendiniz toprağa bir şey ekin; ağaç, çiçek, ne olursa.

 

Böylece dört elementin dördüne de saygılarımızı sunmuş olduk. Görüleceği üzere milenyumların eskitemediği ortak tema bahara öykünmek, yenilenmek, ferahlamak.

 

İki kelime de görsel hakkında, değil mi ki sitenin Günün Görseli odasındayız: Yasaklarla geçen yarım asırdan sonra Moskova’nın izniyle, “Novruz” kelimesinin kullanılmaması şartıyla Bakü’de ilk kez 1969’da yapılabilen “bahar festivali”nden bir fotoğraf. Nevruz, ya da Newroz veya kutlayan milyonlarca insan kendi dilinde nasıl söylüyorsa bu bayram, tarihteki en eski bayramlardan biri. Farklı dönemlerde farklı yönetimlerin baskı ve yasaklarına direnmiş ve bu direnişten eksilmeden çıkmış bir kutlama. Yanisi, bahar oldukça Nevruz da olacaktır.

 

Yeni yılımız kutlu olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz
Orhan Pamuk’u Bezdirmişsiniz

Orhan Pamuk, sırf yurtdışında başarılı diye eleştirilmekten (hâlâ) şikayetçi: “Romanın başarısını kendisine karşı bir silah olarak kullanıyorlar.”

KÜLTÜR

YKazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı
Kazuo Ishiguro ile Röportaj: Kurgu Sanatı

Edebiyat nobelinin yeni sahibi Kazuo İshiguro ile hayat hikayesi, ilham kaynakları, çalışma rutini üzerine yapılmış en kapsamlı röportajlardan biri.

ENGLISH

YIn Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses
In Turkey, female patients bear brunt of misdiagnoses

The common request shared by every woman I spoke to for this article was that they would be properly listened to.

Bir de bunlar var

Kurak Yıllar
Denizci Olmaya Karar Veren Küçük Deniz Kızı
Oraya Kendimi Koydum Vesilesiyle: Ben, İlişki İçinde Özne

Pin It on Pinterest