NTV Bilim'den mesleki nirvana: Terletici aslan dönemi, dünya barışını nasıl etkileyecek?

KÜLTÜR

YAZI

NTV Bilim Onurlu Yaşa, Simit Sat!

NTVMSNBC, Bilim sayfasında inanılmaz bir haber çıkıyor bugün. Astrolog Dinçer Güner, Türkiye’de 23 Eylül 2013’te başlayan ekinoksun siyasete ve yaşantımızın diğer yönlerine etkilerini yorumluyor, NTV Bilim de bu haberi baş köşeye koyuyor. Şaşkınlık içerisindeyiz, sanki ekinoksun değil, kıyametin şafağına uyanmış gibiyiz.

 

Ekinoks1

 

Gelin birkaç alıntı ile bu kutlu günü taçlandıralım:

 

Girizgah: ”Güneş ışınlarının ekvatora dik vurması sonucunda, çemberin kutuplardan geçtiği an olarak adlandırılan 23 Eylül tarihli Sonbahar Ekinoksu, bugünden itibaren burçlar üzerinde etkisini gösterecek.”

 

Görüldüğü gibi, ya içindesiniz çemberin, ya da dışında yer alacaksınız. Korkmayın, kutuplardan geçen çemberden kastetilen, aydınlanma çemberi. Bu blogda hep belirtildiği gibi, bir şeyin açıklamasını düzgün yapamayacaksanız, lütfen açıklamayın ki, insanlar merak ediyorlarsa doğru bilgiye ulaşabilsinler.

 

Gelişme: ”Terazi hava grubu olan Terazi burcunda ilk değişimin havada meydana geldiğini belirten Dinçer, “Terletici Aslan döneminin yaz sıcağı, yerini ılık sonbahara bırakır ve yeni bir mevsimsel süreç başlar” açıklamasını yaptı.”

 

Ülkemizde dört mevsimin nasıl işlediğini, yazın sıcak olduğunu, bunun Aslan burcunun bizi terletmesiyle bir alakası olmadığını az çok biliyoruz. Asıl merak ettiğimiz, burçların evrensel olduğunu elbette varsaydığını düşündüğümüz Astrolog Dinçer Bey’in, hava grubu Terazi’nin Ümraniye ve Bağcılar gibi semtlerimizde ılık sonbaharı getirirken, bunu Kenya veya Singapur gibi yıl boyu sıcak iklimlerde neden yapmadığı. Bütün bunların yanında, terleten Aslan burcunun, güney yarım kürede terletmediği duyumları doğru mu? Bu konuda bilimsel araştırmalar yapıldı mı?

 

Sonuç: ”Güner, “Bu ekinoksta kısacası bir tane tutulma yaşayacağız. Koç burcundaki bu tutulma çok önemli. Amerika-Suriye arasındaki gerginlikle, Türkiye’nin ve Rusya’nın da dahil olduğu bir süreç var. Koç burcundaki bu tutulma şu an sakinleşen ortamı yeniden tetikleyecek. Kısacası bu ekinoks siyasi alanda biraz zorlu geçebilir” dedi.”

 

Fakat bu da çok güzel bir analiz. Keşke NTV siyasete koysaydınız. Bilim kimse okumuyor diye, bilime atıyorsunuz değil mi?

 

Herkese bol ışıklı günler dileriz.

 

Not: Haberi taze getiren Doruk Destan ve Fatma Akın’a teşekkürler!

 

Kaynak: Bu yazı daha önce Bilim-Bilmiyim‘de yayınlandı.

 

 

Fotoğraf Kaynak: NY Books

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YBilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı
Bilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı

Gazeteciliğin kadına şiddeti gizliden gizliye pohpohlamayı bıraktığı ve bunun için bilimi kullanmadığı müspet bir istikbal dileğiyle.

Bir de bunlar var

Mutlaka Eşek Sütü İçmelisin
Yıldız Tilbe Saçmalarken
Orange is the New Black Geri Dönüyor!

Pin It on Pinterest