İstanbul Maratonu'nda cinsel şiddetle mücadele etmek ve annelere destek olmak için koşabilirsiniz.

MEYDAN

İstanbul Maratonu’nu Koşuyoruz (Kayıt için son gün 30 Eylül!)

Bildiğiniz üzere 12 Kasım’da 39. İstanbul Maratonu gerçekleşecek. Özellikle son yıllarda bağış toplamak veya görünürlük kazandırmak için destekledikleri sivil toplum örgütleri adına koşan pek çok insan var. Aşağıda duyurularını paylaştığım iki kurum bu sene cinsel şiddetle mücadele ve anneler için koşacak.

 

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği (CŞMD) için koşarak; cinsel şiddet ve istismar konularında hazırladıkları koruyucu-önleyici yaklaşımları içeren eğitim programlarının, ‘Değişim Benimle Başlar’  projesi aracılığı ile tüm Türkiye’ ye ulaşmasını sağlayacaksınız.

 

Hayata Destek ise mülteci ve çalışma bölgelerinde ihtiyacı olan tüm annelere bebek-bakım malzemeleri ve bebeklerinin gelişimlerini takip edebilecekleri bir rehber içeren ‘onuncu ay paketleri’ ulaştırmak için koşacak. Eğer Hayata Destek ile koşarsanız topladığınız bağışın her 250 TL’siyle bir bebeğe ‘hoşgeldin’ diyecek ve dolayısıyla annelere destek olacaksınız.

 

Desteklediğiniz bir örgüt adına koşmak isterseniz yapmanız gereken tek şey www.istanbulmarathon.org adresine girerek bilgileri okuyup koşuya kayıt yaptırmak. Kayıt ücreti 80 TL ve son gün 30 Eylül, yani yarın. Çok düşünmeyin, koşu ayakkabılarınızı meydana çıkarın!

 

 

Cinsel Şiddetle Mücadele Derneği

Cinsel şiddeti daha görünür, konuşulur ve tartışılır kılmak; Toplumda var olan ‘mağdur/kurban’ algısını yıkarak, hayatta kalan için güçlendirici, yeni bir dili ve algıyı oluşturmak ve yaygınlaşmasını sağlamak; Farklı cinsel şiddet biçimleri ile aralarında hiyerarşi kurmadan mücadele etmek; Göçmenler, lgbtiqa+ bireyler, seks işçileri, hayvanlar ve engelli bireylerin maruz bırakıldığı daha az görünen/görünmeyen cinsel şiddet biçimlerini gündemleştirmek; Cinsel şiddetin varlığının, meşruiyetinin ve yarattığı hasarların azaltılması ve ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapmak; Cinsel şiddetten hayatta kalan yetişkinler, çocuklar ve dahi tüm canlılar için var olan hakların uygulanması, geliştirilmesi ve ihlallerin engellenmesine yönelik çalışmak; Yalnızlaştırmaya ve sessizleştirmeye karşı; cinsel şiddete maruz bırakılmış/ bırakılan kadınlar, trans bireyler arası dayanışmayı savunmak; Cinsel şiddeti besleyen ve normalleştiren ataerkil – erkek egemen – kadın düşmanı – cinsiyetçi sistemle, militarizmle, milliyetçilikle, muhafazakar politikalarla, özel/kamusal alan ve erkek/kadın ikiliğiyle mücadele etmek için varız.

Koşarak bir Derneğe Nasıl Yardım Ederim? Yardımseverlik koşusuna katılacağınızı kendi aile, dost, iş ve sosyal çevrelerinize duyurursunuz. Duyuru yaparken desteklediğiniz STK’nın projesine bağış çağrısında bulunursunuz. Yardımseverlik koşusu; sadece bağış toplamak için değil, aynı zamanda sosyal çevrenizde  dikkat çekmek istediğiniz konu hakkında farkındalık yaratmak için de harika bir fırsattır, üstelik spor yaparak! Ayrıca kurumsal koşu ve destek de mümkün. Çalıştığınız kurum içinde takım yaratarak kurumsal olarak bağış toplamanız da mümkün.

 

İyi de Kim Bana Bağış Yapsın, Daha önce Hiç Koşmadım ki!? Geçtiğimiz yıllarda en çok bağış toplayanlar hayatlarında ilk kez böyle bir koşuya katılıyorlardı. Profesyonel koşucu olmanız, daha önce koşuya katılmış olmanız gerekmiyor. Ayrıca sadece yürüyebilirsiniz de. ”Zaten hayatın içinde bir şeylere yetişmek için her gün koşuyorum, cinsel şiddetle mücadele için de koşarım!..”, diyorsanız tam zamanı! 

 

 

Hayata Destek  

Afete hazırlık, acil yardım ve özellikle çocuk işçiliği ile mücadele ve mülteci haklarını koruma, onların yaşam koşullarını iyileştirme alanlarında çalışan –faaliyetlerlini uluslararası insani yardım ilkeleriyle yürüten–bağımsız bir dernek. Aslında acil yardım amaçlı kurulmuş olsa da konjonktürün etkisiyle bugün, özellikle iki odak noktamız var: mültecilere destek ve çocuk işçiliğiyle mücadele. Merkez ofisimiz Koşuyolu’nda. Fakat derneğin Adana, Diyarbakır, Hatay, İstanbul, Kayseri, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa illerinde ‘Hayata Destek Evleri’ ve ‘Hayata Destek Noktaları’ dediğimiz toplum merkezleri ve bireysel koruma ofisleri var. Buralarda mültecilerin haklarına erişimi için destekler (çevirmen desteği, bilgilendirme, okul, hastane gibi devlet kurumlarıyla ilişki kurmalarına yardımcı olma vs), geçimlerini sağlayabilmeleri ve sürdürebilmeleri için uzmanlık eğitimleri veriliyor; çalışan çocuklara, Suriyeli çocuklara, onların annelerine psiko-sosyal destek olacak atölyeler yapılıyor, dil öğretiliyor, proje kapsamında aylık belli bir miktar giderleri, kışa hazırlanmaları sağlanıyor.

 

Son senelerde pek çok STK’nın yaptığı gibi biz de ‘Yardımseverlik Koşuları’na katılıyor, destekçi ve bağış toplamaya çalışıyoruz. Bu koşular bizim için önemli, çünkü bir taraftan yerelden bireysel ve kurumsal bağış toplayabilmek, bağımsızlığı güvence altına alma yolunda ilerlemek demek; diğer taraftan koşularda görünür olmak, savunduğumuz şeylerin, lafımızın daha çok insana ulaşması demek. Hayata Destek Takımı olarak, 12 Kasım Vodafone 39. İstanbul Maratonu’nda mevsimlik tarımda çalışan, mülteci ve çalışma bölgelerimizde ihtiyacı olan tüm annelere bebek-bakım malzemeleri ve bebeklerinin gelişimlerini takip edebilecekleri bir rehber içeren ‘onuncu ay paketleri’ ulaştırmak için koşacağız. Koşucuların topladığı bağışın her 250 TL ile bir bebeğe iyi bir ‘hoşgeldin’ demiş olacağız.

 

5 Mart Runatolia’da ‘Mülteci Bebekler için Koşar Adımlar’ projemize katılan 43 gönüllü koşucu ve 420 yardımsever, 30.000 TL destek toplayarak 120 anneye bebek bakım malzemeleri içeren ‘onuncu ay paketi’ ulaştırılmasını sağladı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bir de bunlar var

De Beauvoir, Lorde, Butler: Hangi Bedenler Neyi Düşünüyor?
Kader Planının Tek Kullanımlık Hayatlarına Karşı Halkların Olağanüstü Demokratik Dayanışması
Yatağımda Uyuyan Biri: Mısır’da Feminizm ve Evlilik Üzerine

Pin It on Pinterest