Balkanlar ve Türkiye'de, bu coğrafyaların toprağına özel, yokolmasın diye korunan ve geliştirilen geleneksel ürün ve lezzetlerin haritası çıkarılmış.

MEYDAN

Yerli Malı Yurdum Haritası

 

İtalya muhabiriniz Slow Food Terra Madre (Toprak Ana) konferansından bildiriyor. Burada dünyanın her yerinden insanlar ürünlerini paylaşıyor, üretim-tüketim sorunlarını tartışıyor ve koruma politikaları geliştirmeye çalışıyorlar.

 

Bu konferansın bir parçası olarak Balkanlar ve Türkiye topraklarına özgü olan, yokolmasın diye korunan ve geliştirilen geleneksel ürün ve lezzetlerin haritası çıkarılmış. Ana görselde bulunan Türkiye ve Balkanlar haritasına baktığınızda ilk dikkat çeken (mizacınıza göre ya bardağın dolusu ya da boşu oluyor) haritadaki boşlukla renkli kısımlar arasındaki derin tezat. Siz Türkiye’deki devasa boşluğu mu görüyorsunuz, Balkanlar’daki cıvıl cıvıllığı mi?

 

balkan

 

türkiye har

 

 

boşluk

 

Önce doluyu da görseniz,  bir süre sonra Türkiye’deki boşluğa bakışlarınız gelip yerleşecek ve şu soruyu soracaksınız: Etiyle, sütüyle, meyvesi sebzesiyle, balıyla, yoğurduyla bunca övünen Türkiye’nin haritası neden boş? Bir batıya Ege’ye bakıyoruz, bir de doğuya, şükür kendi insiyatifleriyle ürününe sahip çıkan insanlar var.

 

Karadeniz’de bir tutam tahıl ve tütsülenmiş et var. Ege’de üzüm çeşitleri, meyve, ekmek, büyükbaş hayvancılık ve zeytin ürünleri (ısrarla ortadan kaldırılmaya çalışsalar da) var.

 

ege

 

Doğu Anadolu’da ise, büyükbaş hayvancılık, bal ve peynir (mesela yaşasın Kars gravyeri! yaşasın karakovan balı!) üretimi var.

 

doğu

 

 

Ege ve Doğu Anadolu’daki bu ürünlerin ayrıntısına bir sonraki yazımda geleceğim. Üreticileri dinlemek kadar ilham veren bir şey yok sanırım…

 

Ama şimdilik şu sorularla aranızdan ayrılıyorum: Yüzlerce yıldır ekilen biçilen, medeniyetlerin beşiği denen bu Anadolu’da üretime ne oldu? Bu harita neden boş? Sirke, şarap, şifalı bitkiler, peynirler, yağlar, balıklar ve diğer tüm nimetler nerede? Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?  Bu harita neden boş?

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

Yİçimde bir şeyler eriyor…
İçimde bir şeyler eriyor…

Tek bir ağacın kıymetini bilenlere, gölgesinde yan yana serilenlere...

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

Bir de bunlar var

“Öteki Erkekler” Kitabı Destek Bekliyor
#GeziParkı’nda Hatalı Bilgi Temizliği: Portakal Gazı
İnternet Politikalarımızın Ekonomi Politikalarımızla İlişkisi Sıfır

Send this to friend