İBB sporcu değil spor adamı yetiştiriyor.

KÜLTÜR

Spor Adam

Spor adam nedir? Kendini spora adamış, düzenli idman yapan ve bir spor dalında yükselen adam. Ama bir de spor adamın kralı olmak vardır ki o herkese nasip olmaz. Spor adamın kralı sadece bir spor alanında rol modellik etmez, hayatın her alanında adamın dibidir, turbo motorlusudur, içten yanmalısıdır, adam dö la kremdir! Bakınız Fatih Terim. Hiçbir anı yoktur ki adamın krallığını bıraksın. Yeri gelir hakeme tükürür, yeri gelir Alaçatı’da mekan basar. Hocanın yıprandığına, görevden alındığına bakmayın; krallar yıpranabilir ama gönüllerin imparatoru olmaya devam ederler.

 

Demek istediğim…bugün bir spor adamı yetiştirmek kolay değil. Hele bir spor adamı kralı 40 yılda 1 çıkar, hiç çıkmayabilir de… Ama biz ümidimizi kesmeyelim. Spor adamlarımızın hangi İBB tesisinden çıkacağı, o adamlardan hangisinin yeni imparator olacağını kim bilebilir…

 

Şunu da unutmayın, kral olmaz ammaa bazen bir kız çocuğu da büyüyüp yılın kadın voleybolcusu spor adamı olabilir. Burası Türkiye, fırsatlar ülkesi.

 

Siz hiç vakit kaybetmeden kendinizi geliştirmeye başlayın:

 

 

Fotoğraf: Yaşar Adanalı.

Görselden haberdar eden Merve’ye teşekkürler.

 • sispus

  Özellikle yapıyorlar bence. Bilim adamı tamam da spor adamı öyle çok yaygın kullanılan falan bir şey değil. “geleceğin sporcuları” diye bir kalıp var zaten. Kız çocuklarını götürmesinler diye yaıyorlar.

 • Oşu Bubu

  Ancak Terim cephesinde “erkeklik” kadar hassas bir diğer kimliksel dinamik vardı ki bu da “şöhret”ti. Ve Terim’in “erkeklik gösterisi”nin şöhretle titreşimli şekilde son derece ilginç bir “çarpan etki”si olduğunu dün önümüze gelen matrak mı matrak haberden anlıyoruz.
  Bir grup üniversite heykel bölümü öğrencisi, uluslararası spor bahis sitesi “YouWin” (“Sen Kazandın”) desteğiyle Terim’le kapışan dükkân sahibi Selahattin Aydoğdu’nun heykelini yapmış.
  Heykel, Alaçatı’da restoranın önüne dikildi. Üzerinde de “Türk futbolunun kaderini değiştiren adam, Selahattin Aydoğdu” yazılı. Demek ki nasıl “erkeklik erkekliği çekti”yse şöhret de “şöhret”i çekti ve Aydoğdu meşhur oldu!.. “Böyle bir sürprizi beklemiyordum, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” demiş heykelin yanında neşe içinde poz verirken…
  Olay, Fatih Terim’in karizmasını çizip onca yıldır inşa ettiği şöhrette aşınma yarattı mı, yarattı. En azından kamuoyu, onun Milli Takım’dan istifasını bu olaya bağlıyor mu, bağlıyor.
  Fakat diğer taraftan, onun gibi şöhretli birinin bu “erkeklik oyunu”, ona mukabelede bulunana da şöhret “bulaştırdı” mı, bulaştırdı. Çünkü nasıl ki “erkeklik”, onu “taşıyan” erkekten bağımsız ve onun üstünde işleyişe sahip bir iktidar şebekesi ise şöhret de aynı şekilde meşhur olana dışsal, ondan bağımsız işleyişe sahip bir kültürel örüntüdür.

  http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/816099/Erkeklik_ve_sohret.html

Bir de bunlar var

Yabancı Dilde Filmlerin Unutulmaz Yönetmeni
Ses Getiren Yapım: Alışırım
Yollar Açık

Send this to friend