Sev kardeşim.

YAZI

Sevme Yanarsın

Sevmek, Sevmemek, Sevememek, Sevdirmek, Sevdirmemek, Sevdirememek, Sevilmek, Sevilmemek, Sevilememek, Sevildirmek, Sevinmek, Sevinmemek, Sevinememek, Sevindirmek, Sevindirmemek, Sevindirememek, Sevişmek, Sevişmemek, Sevişememek, Sevişilmek, Sevişilmemek, Sevişilememek, Seviştirmek, Seviştirmemek, Seviştirememek…

 

Yukarıda gördüğünüz sevmek çekimleri 1842 basımı The Turkish interpreter; or, A new grammar of the Turkish language kitabından.

 

aa

 

Sondan eklemeli dilimizde aynı kökten kaç fiil türetildiğini gösterebilmek kolay iş değil. Kitabın yazarları sev kökünü ele almışlar. Bazı türetmelerde sorun var gibi görünse de aslında yok. Mantık olarak yani. Mesela sevildirmek. İngilizce tanımı “to cause one to be loved”, birinin sevilmesini sağlamak. Çöpçatan kişinin çöpü çatarkenki eyleminin adı yani. Gündelik dilde kullandığımız bir kelime değil belki ama pekala kullanabiliriz de.

 

Bir de sev fiilinin ve sevden türetilmiş fiillerin çekimleri var tabi. Aşağıdaki sonsuz ihtimalden benim favorilerim sevişeydik, sevişeydiniz, sevişeydiler.

 

Siz nasıl severdiniz??

 

2

3

4

5

6

7

8

9

10

111

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSon Kadın Bükücü: Aka Kubi
Son Kadın Bükücü: Aka Kubi

Ataaaa! Erkill! Hızlı uçmayın, pelerininiz kırışacak çocuğum!

MEYDAN

YBaşlangıçta Cumhur Vardı
Başlangıçta Cumhur Vardı

Açıkçası benim de yeni dönemden umudum var.

KÜLTÜR

YBir Kertenkelenin Ömrü: Patrick Melrose
Bir Kertenkelenin Ömrü: Patrick Melrose

Dizi bir çocuğa tecavüz etmeyi ve bunu sürdürmeyi mümkün kılan bütün bir eril dünyayı küçük detaylarla gözler önüne seriyor.

Bir de bunlar var

Bir Gün Hepimiz CEO Olacağız
Pamuk Eller Makasa!
Kitap Kulübü: Yanlış Zaman, Yanlış İnsan

Send this to friend