Facebook Twitter Email Facebook Twitter Google+ Pinterest LinkedIn Digg Del StumbleUpon Tumblr VKontakte Print Email Flattr Reddit Buffer Love This Weibo Pocket Xing Odnoklassniki ManageWP.org WhatsApp Meneame Blogger Amazon Yahoo Mail Gmail AOL Newsvine HackerNews Evernote MySpace Mail.ru Viadeo Line Flipboard Comments Yummly SMS Viber Telegram Subscribe Skype Facebook Messenger Kakao LiveJournal xPembe Hayat Kuirfest, […]

SANAT

Pembe Hayat Kuirfest

Pembe Hayat Kuirfest, 2011’deki ilk buluşmanın ardından, ikinci festivalini 17-24 Ocak 2013 tarihlerinde Ankara’da yapmaya hazırlanıyor.

 

Siz de gelin, gri şehrimiz biraz renklensin.

 

Kızılay Büyülü Fener Sineması, Ankara Goethe Institut ve CerModern’de gerçekleştirilecek festivalin tam programına kuirfest’in sitesinden erişebilirsiniz.

 

 

‘Kuir’ nedir?
Türkçeye ‘tuhaf, garip, ucube’ gibi kelimelerle çevrilebilecek, erkek eşcinsellere hakaret etmenin en meşhur ifadesi ‘ibne’de karşılık bulan kuir, 80’lerde eşcinselleri aşağılamak için kullanılan bir kavramdı. 90’lı yıllarda farklı cinsel kimlik ve yönelimlerden kişi ve grupların sahiplendiği kavram, günümüzde politik bir kimliği tarif ediyor.

 

Kuir teorinin esas meselesi, ne olduğu değil, neye karşı olduğuyla ilgilidir. Doğduğumuz günden itibaren cinsiyetimizle ilgili her türlü koda, öğretilenlere, bildiklerimize karşı çıkar. İçine doğduğumuz heteroseksist düzene ve heteronormatif ideolojiye, toplumun ‘normal’ saydığı her şeye saldırır. Cinsiyetler ve yönelimler arasındaki geçişliliğe inanır.

 

Kuir teorisi, heteronormatif ideolojiye ayak uydurmuş eşcinsellere ve translara da karşı çıkar. Politikadan sanata, heteroseksist ideolojinin içine yerleştiği pek çok alanda, zevk alma ve vermeyi engelleyen her türlü düşünce, kişi ve kurumla mücadele eder.

 

 

Cansu URAS’ın Radikal için Bilge TAŞ ile yaptığı söyleşinin tamamı ise bu [link]te…

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YMandalina Yer Miydik?
Mandalina Yer Miydik?

Eloğlu neşeli playlist yapmış.

KÜLTÜR

YSokaklar Sakin
Sokaklar Sakin

Handiyse çeyrek asırlık sosyal medyanın tozunu alabilir miyiz? Alırız be.

Bir de bunlar var

Bilinen İlk Kadın Bestecilerden, İstanbullu Kassia
Yaybahar’ın Mucidi Yaybahar’ı İlk Kez Anlatıyor
Bazı kadınlar güzel şarkı söylüyo 3

Send this to friend