Bu Nevruz da ana fikir bahara öykünmek.

KÜLTÜR

Özhakiki Yeni Yıl Listesi

Nevruz‘un başlamasına (yani ekinoksa, geceyle gündüzün eşitleneceği ana; yeni yıla) yaklaşık 3 saat 15 dakika kala, gurbet yerde kimseyi şaşırtmayarak yoğun ve etkili bir aile artı memleket özlemine kapılmam, yapamayacağımı bildiğim halde şekerbura tarifi bakıp altındaki yorumları okuyarak hislenmem ve annemi aramak istediğim halde sabahın 3 buçuğunda aradığım için hislenmiş olduğumu hemen anlayıp o da hislenmesin diye arayamamam gibi beyaz Azeri prablıms sebebiyle uyuyamıyorum. O halde zerdüştlerin yeni yıl kararnamesi adetini muhtemelen diğer herkesten önce kurumsallaştırdığını hepimize hatırlatmak ve hiçbir şey için çok geç değil demek istedim. Ailemden öğrendiğim haliyle yeni yılı karşılarken yapılması kişiye ve dünyasına iyi gelecek 5 şey:

 

1. Evi eşiği takım çalışmasıyla dip bucak ciddi temizleyin. Eski şeyleri atın, dönüştürün, bağışlayın. Anahtar kelime: Havalandırmak.

 

2. Küs olduğunuz biriyle barışın. Kırdığınız birinden özür dileyin. Tam da istemeden fazla atarlandığınız insanın gönlünü alın.

 

3. Bir mezarı, bir yaşlıyı, bir hastayı, kendisi kalkıp size gelemeyecek birini ziyarete gidin.

 

4. Suyun ve ateşin üstünden atlayın (hocam biz şehirde yaşıyoruz yalnız diyenler için: elinizi yüzünüzü yıkayın, bir de mum yakın. Bir iki dakika suya ve ateşe alıcı gözle bakın).

 

5. Bahar çiçeği alın; lale, nergis veya sümbül olabilir. Daha da iyisi kendiniz toprağa bir şey ekin; ağaç, çiçek, ne olursa.

 

Böylece dört elementin dördüne de saygılarımızı sunmuş olduk. Görüleceği üzere milenyumların eskitemediği ortak tema bahara öykünmek, yenilenmek, ferahlamak.

 

İki kelime de görsel hakkında, değil mi ki sitenin Günün Görseli odasındayız: Yasaklarla geçen yarım asırdan sonra Moskova’nın izniyle, “Novruz” kelimesinin kullanılmaması şartıyla Bakü’de ilk kez 1969’da yapılabilen “bahar festivali”nden bir fotoğraf. Nevruz, ya da Newroz veya kutlayan milyonlarca insan kendi dilinde nasıl söylüyorsa bu bayram, tarihteki en eski bayramlardan biri. Farklı dönemlerde farklı yönetimlerin baskı ve yasaklarına direnmiş ve bu direnişten eksilmeden çıkmış bir kutlama. Yanisi, bahar oldukça Nevruz da olacaktır.

 

Yeni yılımız kutlu olsun.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

Y“Size Öyle Geliyor” Teşhisi Kadınların Sağlığına Mal Oluyor
“Size Öyle Geliyor” Teşhisi Kadınların Sağlığına Mal Oluyor

Doğru teşhis hala doktorların hastalarına doğru soruları sorup, cevapları ciddiye almasına bağlı. Ama çok sık şekilde, cinsiyet ayrımcılığı araya giriyor.

TARİH

YÖzgürlük Meşalesi Doğunun Kadınlarını Azad Edecek
Özgürlük Meşalesi Doğunun Kadınlarını Azad Edecek

Tacikistan'dan bir karikatür ve 60 sene içinde Rus merceğinden Tacik kadınları.

ENGLISH

YThe Art of Empathy: An Interview with Russian Graphic Artist Victoria Lomasko
The Art of Empathy: An Interview with Russian Graphic Artist Victoria Lomasko

A conversation with Victoria Lomasko, whose graphic reportage art illustrates the 'Other Russias.'

  • MorMenekse

    Aglattin Nigâr.. Dokunacagi varmis.. Bende babanemi ogle vakti arayip (aramizda 10 saat fark var) iclendigimi anlamasin diye, cok calistim simdi yatiyorum, sabah cok gec kalkicam (normalde aradigim saat, onun icin aksam) o yuzden denk getiremem diye simdi aradim desemde iclendigimi anladigi zamanlari getirdin aklima. Listeni tamamlayacagim, pek guzel yazmissin. Mutlu Nevruzlar.

    • Nigâr Hacızade

      Çok teşekkür ederim, saat farkı filan demeden sarılıyorum buradan.

Bir de bunlar var

“Herkesin cevapları kendi içinde saklı. Herkesin engeli de kendisi.”
Garp ile Şarkın Çok Cinsel Hikâyesi II: Binbir Gece’nin Güya Özgür Şehrazatı
Jeremy Irons’ın Kafası Atmış

Send this to friend