Meme kanserinden sonra mastektomi geçirip memesini aldıran kadınlar, dövmeyle yeni memeucuna sahip oluyorlar.

KÜLTÜR

Meme Kanserinden Sonra: Dövmeyle Meme Ucu!

Saklambaçsız mayoları ve meme kanseri sonrası kadınların yeni siluetlerini kucaklayabilmelerinin önemini konuşmuştuk. Peki kanser mücadelesi sonrasında eski memelerini yeniden yaratmak isteyenler, veya yepyeni memeler isteyenler? Aşağıdaki New York Times videohaberine göre meme kanserinden sonra mastektomi geçirip memesi alınan kadınlar, dövmeyle yeni memeucuna sahip oluyorlar.

 

 

Cilt renklerine göre ve eski memeuçlarına benzer yeni “dövme memeuçları”na sahip olmak için Maryland’deki dövme stüdyosuna gelen binlerce kadın, dövme sanatçısı Vinnie Myers ile konuşup nasıl bir memeucu istediklerine beraber karar veriyorlar. Myers, dövme sanatçılığına başladığında böyle bir şeyle ünlü olacağını düşünmüyormuş, kadınlara ikiboyutlu yeni memeuçları kazandırdığı yeni “uzmanlık alanı” hakkında “Bir sırt dövmesi yaptığınızdaki yaratıcı tatmini kaybediyorsunuz mesela… Ama yepyeni, başka türden bir tatmin kazanıyorsunuz karşılığında” diyor.

 

Muhteşem buluş, fantom memeucuna ne diyorsunuz? Bu bizim diyarda yapıldığını bildiğiniz bir şey mi? Yorumlarda buluşalım.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YRöportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?
Röportaj: Deodorantımız Bizi Öldürmeye Mi Çalışıyor?

Son zamanlarda davranışları öyle tuhaf ki... Sanki bir şeyler planlıyor gibi. Deodorantların bilinen ve bilinmeyen niyetlerini Aysu Uygur'a sordum.

ECİNNİLİK

YKız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz
Kız Patron Mitingi’ne Davetlisiniz

Kız Patron Mitingi'nde olmayı ve almayı istediğiniz her şey var ancak orada ne bok yediğinize dair tek bir ipucu yok

 • burcu

  Yaa ağlayacak gibi oldum izlerken! Müthiş bir şey bu, insanlara mutluluk veriyorsun, tekrar her şey normale dönmüş gibi hissettiriyorsun. Dövme sanatçısı oluyorsun ve işin bir anda insanlara yardım etmeye dönüşuyor! Bu bence bir sırt dövmesi yapabiliyor olmaktan çok öte bir şey. Cok daha derine inen bir özgürlük hissi duyuyor o kadın.
  Geçen bir yerde bununla ilgili bir şey okumuştum yine ama, yine Amerikadaydı, belki de aynı yerdir, bilemiyorum. Umarım Türkiye’de de yaygınlaşır.
  ya, söylemeden de edemicem, müthiş yapmamışlar mı memeleri.

 • Willow

  aklıma şu kadını getirdi: http://www.samaritanmag.com/1612/permanent-makeup-tattooist-basma-hameed-hides-scars-burns-birthmarks

  daha çocukken bir kaza geçirip yüzünün yarısı yanan bir kadın, 16 yaşında artık doktorların yapabileceği bir şey kalmayınca dövme iğnesini alıyor eline, iki sene boyunca yüzünün pigmentleriyle oynuyor. şimdi de başkaları için yapıyor bunu profesyonel olarak. bu insanlardan aro. ve tabii alınan memesini umursamadan, takma memesiz ve dövmesiz, yara izlerini de kendilerinden bir parça sayarak hayatına devam eden kadınlardan da aro.

Bir de bunlar var

Mevlevi Çay Setinden Narenciye Semazene: Büyük Semazen Derlemesi
Mad Men 6. Sezon 1. Bölüm
Domestik Tanrıçalığın Ekranda Güzel Çıkmayan Tarafları

Send this to friend