Kendi ayrıcalıklarını sorgulayan ve adaletsizliğe karşı eylemsiz kalmayan herkese!

ECİNNİLİK

‘Hayatını Nasıl İstiyorsan Öyle Yaşayacaksın’

Gloria Steinem’ı Adet Gören Erkekler Olsaydı adlı yazısından hatırlar mısınız? Steinem’ın yeni kitabı Yolda Geçen Hayatım çıkmış. Bu kitapta ilk gençlik anılarından başlayarak, nasıl yola koyulduğunu, çeşit çeşit hikâye dinlediğini ve umudu kaybetmeden değişimin peşinden koştuğunu anlatıyormuş. Kitabının girişinde, ithaf bölümüne de şunları yazmış:

 

Bu kitabı Londra’lı Doktor John Sharpe’a adadım. 1957’de, yani İngiltere’de doktorların kadın sağlığı dışında herhangi bir sebep için yasal olarak kürtaj yapabilmesinden 10 sene önce, kendini riske atarak, 22 yaşında Hindistan yolculuğuna çıkmış Amerikalı bir kadına kürtaj yaptı.

 

Tek bildiği, bu kadının geride bıraktığı ülkesinde nişan atmış olduğu ve sonu bilinmez bir yolculuğa çıktığıydı. Şöyle dedi: ‘’Bana iki şey için söz vermeni istiyorum. İlki, adımı kimseye vermeyeceksin. İkincisi, hayatını nasıl istiyorsan öyle yaşayacaksın.’’

 

Sevgili Dr. Sharpe, yasaların adaletsiz olduğunu bilen biri olarak, inanıyorum ki, artık ölümünüzden sonra şunu söylememe aldırmayacaksınız:

 

Hayatımı elimden gelen en iyi şekilde, istediğim gibi yaşadım.

 

Bu kitap sizin için.

 

 

gloria steinem

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

KÜLTÜR

YAğzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?
Ağzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?

Gıdalarımıza eklenen aromalar nasıl yapılıyor? Bu alanda ne tür araştırmalar yapılıyor? Bir aroma firmasında çalışan Ezgi ile konuştuk.

Bir de bunlar var

Leydi Gaga İstanbul’a Geldi (Ama Sınırsız Ülkede Kendine Yer Bulabilecek Mi?)
Martha Argerich
Doğum Kanalları Kuvvetli Bir Evrimsel Teorinin Aksine Tüm Dünyada Farklılık Gösteriyor

Send this to friend