“Emzirmek için memelerini açan kadınlara örtünmeleri söylenirken, işemek için üreme organlarını çıkaran erkekler belediye tarafından finanse ediliyor.”

MEYDAN

Fransa’dan Yine Bir Pisuvar Skandalı

 

Kadınlar, gündelik hayatlarında sokakla kurdukları ilişkide çeşitli taktikler geliştirmeye alışkındırlar. Gidilen muhite göre giyim kuşama çekidüzen vererek, eve geç saatte dönülecekse belirli güzergâhları tercih ederek, yalnız yaşanıyorsa mahalleliyle araya mesafe çekerek kamusal alanda hissedilen gerilimi hafifletmeye çalışırız. Şort giydiğimizde bacaklarımıza dikilen bir çift gözün ya da gece eve doğru yürürken arkamızda duyduğumuz ayak sesinin yarattığı tedirginlikle ancak böyle baş edebiliriz.

 

Dünyanın neresine giderseniz gidin bizde hal böyleyken, erkeklerin sokakla ilişkisi bambaşka tabii. Bir süre önce, erkeklerin sokaklarda uluorta ihtiyaç gidermelerini önlemek adına, Paris’in bazı noktalarına deneme amaçlı açık hava pisuvarları yerleştirildi. Şehrin ilk kadın belediye başkanı Anne Hidalgo görevdeyken erkeklere böyle bir hizmet sunulması hakikaten ironik. Demek cinsiyetçilik öylesine içe işlemiş durumda ki sokağın bu şekilde erkeğin konforuna göre düzenlenmesinde bir sorun görülmüyor.

 

 

 

 

 

Peki feministler ne yaptılar? Önce pisuvarları kadın pedi, tampon ve çimentoyla güzelce tıkadılar. Ardından da protestolarının meramını anlatmak maksadıyla üzerlerine çıkartmalar yapıştırdılar. “Emzirmek için memelerini açan kadınlara örtünmeleri söylenirken, işemek için üreme organlarını çıkaran erkekler belediye tarafından finanse ediliyor.”

 

 

 

 

 

Sikini topla

 

 

Ana görsel: Paris’in yeni pisuvarları üzerine makale yazan James Gillespie hem işiyor hem teknedekileri selamlıyor. Fotoğraf: Ray Welles

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YOrdu’nun Edepsiz Heykelleri
Ordu’nun Edepsiz Heykelleri

Memeleri, kalçaları ve kadınlıklarıyla Orduluları canlarından bezdirdiler.

MEYDAN

YTacizi ‘Sen De Anlat’ Uygulamasına Bildir
Tacizi ‘Sen De Anlat’ Uygulamasına Bildir

Kamusal alanda maruz kalınan cinsel taciz veya saldırıların paylaşılabildiği yeni bir platform

KÜLTÜR

YHayata Sarıl: Bu Lokanta Umut Veriyor
Hayata Sarıl: Bu Lokanta Umut Veriyor

"Burası gündüz herkese açık, akşamsa sadece evsizlere yemek veriyoruz."

SANAT

YPaylaşıldıkça Çoğalan Kadınlık Deneyimleri: Bu Oda Bir Başka
Paylaşıldıkça Çoğalan Kadınlık Deneyimleri: Bu Oda Bir Başka

Kadının kendisi klişeleri kırdığında bir şeyler değişebilir.

Bir de bunlar var

DÜRTÜK: Kent Bostanının Yeşilliklerini Tüketiciyle Buluşturmaya Uğraşanlar
Betül Celep’le Karşılaşınız!
Geçmişi Senden Geri Almak Bütün Ümidimdi

Send this to friend