Denizde kum, kadının entelinde hastalık.

KÜLTÜR

Entel Kadın Hastalıkları Araştırma Enstitüsü

Mahvettiniz hayatlarınızı, entelektüel kadınlar.
İki satır T.S. Eliot okuyacağım, mor kazak giyip filtre kahve içeceğim derken, sonunda sağlığınızdan da oldunuz.

 

Mahvettiniz hayatlarınızı, ve bizim kaliteli toplum düzenimizi, entelektüel kadınlar.

 

Bugün konumuz, sağlık konusunda halkımızı bilgilendirmeyi kendıne görev edinmiş medyamızdan, Türkiye’nin kanayan yarası olan hastalıklı entelektüel kadınlar üzerine bir seçki.

 

Önce, Vatan’dan gelsin:

 

entel1

 

Sonra da  Milliyet’ten:

 

entel2

 

Köyde koyun güden, mısır tarlasında çalışan aptal kadınlar! Kafalar boş olduğu için stres yapmıyorsunuz, en azından sağlıklısınız, anladınız değil mi?

 

Şehir hayatının genel olarak daha stresli bir ortam sunduğunu, stresin insan sağlığına olumsuz etkileri olabileceğini inkar edemeyiz. Adet öncesi gerginlik sendromu olarak da bilinen PMS’in risk faktörüleri arasında, elbette stresli bir yaşam olabilir.

 

Gelgelelim şehirlerde yaşayan kadınların entelektüel, köylerde yaşayanların cahil kabul edilmesi aymazlığına. Marksist devrim olduğunda kelleniz koparılsın mı istiyorsunuz, Prof. Dr. Tansu Küçük? Buna ek olarak, köylerde yaşayan kadınların yaşamlarında sıkıntı ve stres olamaz mı? Hastaneye erişimi kısıtlı olan kadınların, adet öncesi gerginlik için gerçekten doktor görmek isteyeceğini düşünüyor musunuz?

 

Eğer bir entel kadın yakınıysanız lütfen oturun. Hastamızın durumu kritik:

 

entel3
Multipl Skleroz,  beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin bağışıklık sistemi ve çevre hücreler tarafından tahrip edilmesi sonucu meydana gelen bir hastalık. Sebeplerinin genetik ve çevresel olduğuna dair göstergeler var, hastalığın demografisinde ilgi çeken coğrafi dağılımlar da var (ekvatordan uzaklaştıkça vakaların nüfusa oranının artması gibi). Kısacası, MS’in tam olarak neden ortaya çıktığını bilmiyoruz ama sebebinin entelektüellik olmadığı kesin.

 

Entel kadınların Allah’larından yeterince bulmadığını düşündüyseniz, fibromiyalji ile tanışın.

 

entel4

 

Milliyet, bu haberi bir defa vermekle yetinmek istememiş:

 

entel5

 

Hem işte hem de evde mükemmelliği yakalamak için çabalayan kadınlar, bir poşette toplanın ve kendinizi çöpe atın çünkü süper kadın oldum derken çürüdünüz.

 

(Fibromiyalji, gerçekten de kadınlarda çok daha yüksek oranda görülüyor. Fakat hastalığın genetik kökenli olabileceğine dair kuvvetli bulguların olduğunu, ve her ne kadar stresin tetikleyici bir faktör olduğuna dair teoriler ortaya atılmış olsa da işkolik ve mükemmeliyetçi olmanın fibromiyalji ile bağlantısının literatürde ilk defa Milliyet gazetesinde yer aldığını belirtmek gerekir.)

 

Ah, afedersiniz.
Süper kadın sendromu falan derken, mızmız kadınlara değinmeyi unutmuşuz. Fibromiyaljiyi bu sefer de ona yamasak olur mu? Farkederler mi ya?

entel6

 

Hastane kantininde geyik mi yapıyorsunuz, gazeteye demeç mi veriyorsunuz? Bugün yarın Ece Temelkuran’a birşey olsa, bunun sorumlusu siz değilsiniz de kim????

 

Fakat denizde kum, kadının entelinde hastalık:

 

entel7

 

Ülkemizin gazeteleri işbirliği yapmışcasına entelektüel ve çalışan kadına saldırsa da, bu tür haberlerin yarısının Milliyet’ten gelmesi oldukça tuhaf. Şüphelerin, yıl sonu terfisinde kadın iş arkadaşına çelme takmaya çalışan ve işkoliklik konusunda gözünü korkutan erkek bir Milliyet gazetesi çalışanında yoğunlaşması kaçınılmaz.

 

Evet, entelektüel, işkolik, mükemmeliyetçi ve şehirli erkekler, sizin tuzunuz kuru, harika gidiyorsunuz.

 

Entelektüel, işkolik, mükemmeliyetçi ve şehirli kadınlar, siz birkaç sene içinde bağkur veya SSK bünyesinde yer alabilmeyi bile unutun.

 

Köylüler, sizin zaten bu kulvarlarda şansınız dahi yoktu. Basit ve rahat kafa hayatınıza dönün.

 

Neyse ki henüz bu hastalıkların hiçbiri bende tezahür etmedi de entelektüel olmadığımı biliyorum. Bundan sonra da tek satır okursam beni Baudelaire, Camus, Proust ve Turgut Uyar teker teker çarpsın. Canımızı pazarda bulmadık.


Bu yazı daha önce Bilim Bilmiyim‘de yayınlandı.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YBilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı
Bilimin “Müspet Dayak” İle İmtihanı

Gazeteciliğin kadına şiddeti gizliden gizliye pohpohlamayı bıraktığı ve bunun için bilimi kullanmadığı müspet bir istikbal dileğiyle.

 • Gonca

  Hah işte işverenleri kıvama getirdiler. Artık “maaşına %100 zam alamayan, yılda 3 ay tatil yapamayan çalışkan, entelektüel, işkolik erkek editörler bakın hangi korkunç hastalıklara yakalanıyor” haberlerinin zamanı geldi.

 • tişşu

  “Hemofilinin kadınlarda görülmemesinin sebebi erkek adam hastalığı olmasındandır!” diye demeç bekliyorum.

  • Çağla Özbek

   A-aa erkek adamın kanı sulu olur mu, bilakis ters tutarsın tutkal gibi tereddütle akar.

 • http://triskadanameler.blogspot.com/ fatoş

  erkekler çalışan/entel kadını ekarte etmek için subliminale vermiş kendini :)içerik şöyle; “entel olmayın demiyorum hobi olarak yine ol…”

 • http://www.erhankilic.pro Erhan Kılıç

  Yazının başlarında bu gazeteler hangi kafayla kadınları entellektüel ve entellektüel olmayan diye ikiye bölüp bir de bunlara özel hastalık yapma mantığına düşmüş diye sordum ki sonradan siz de dile getirmişsiniz.
  Tabi Marksist devrim olunca kelimeniz çok komiğime gitti pek realist bir yaklaşım değil bana göre = )

 • http://www.gunceltarih.org Selahattin Özkan

  Entelektüel kadınlar kovalasın bu gazetecileri! Gazete okumayı bırakmak için daha iyi bir neden göremiyorum. Tiz bırakmalı o gazeteleri, dergileri ve boyalı basın kepazeliklerini. İnternet çok güzel :) 5harfliler ne’mize yetmiyor? Fatoş gibi ben de bu haberlerin altında sublimal bir mesaj olduğunu düşünüyorum. Ama erkeklere yönelik değil kadınlara yönelik; okumayın, entel de olmayın (ne demekse?) boş verin şehir yaşamını köye dönün: ne pms kalır ne başka hastalık demek istiyorlar. Gülemedim ben ama sessizce küfür ettim içimden. Duayla bitireyim; gazeteleri başlarına yıkılsın, evlerine pms ateşi düşsün, bir daha köy yüzü görmesinler!

Bir de bunlar var

“Herkesin cevapları kendi içinde saklı. Herkesin engeli de kendisi.”
Yanlış Teşhislerin Mağduru Hastalar – Peki Sorumlusu Kim?
Gülistandan Boş Çıkanlar: Bir Derleme

Send this to friend