Dünyaya tersten bakan ekonomik sistem!

MEYDAN

Dünya Organik Kongresi Amuda Kalkarak Başladı!

amuda

 

Bugünlerde şehirde Buğday‘ın organize ettiği 18. IFOAM Dünya Organik Kongresi var. Dünyanın dört bir yanından gelen çiftçiler, araştırmacılar, aktivistler dünyada tarım ve üretim sorunlarını tartışacaklar.

 

Ana konuşmacılardan Viyana Ekonomi Üniversitesi öğretim üyesi Christian Felber 13 Ekim Pazartesi gerçekleşen Kongre açılışından sonra ana konuşmayı yapmak üzere kürsüye parende atarak geldi ve konuşmasını akrobatik hareketlerle renklendirdi. 

 

Christian Felber yazar ve Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi. Ayrıca “The Economy for the Common Good” (Kamu Yararı için Ekonomi) ve “Bank for the Common Good” (Kamu Yararı için Banka) hareketlerinin öncüsü. Hal böyleyken, Christian, şu anda parayı amaç edinmiş ekonomik sistemin dünyaya tersten bakmak anlamına geldiğini göstermek üzere elbette kürsünün yanında amuda kalkacaktı. (Alt metin: organik yiyen böyle fit, böyle yakışıklı oluyor.)

 

Dünyanın geleceği için alternatif ekonomik modelleri hayata geçirmenin zamanının geldiğini belirten Christian’cım şöyle bir şeyler söylemiş:
“Ekonomi sadece para+kar değildir. Ekonomide paranın amaç değil araç olması ve toplumsal iyiliği hedeflemesi gerekiyor. Kapitalist sistemin ahlaki temele karşıt olduğunu düşünüyorum. Bugünkü ekonomik sistemde herkes kar elde etme peşinde ve ne yazık ki ahlaksız davrananlar daha başarılı oluyorlar. Biz oyunun kurallarını yeniden yazmayı öneriyoruz. Bunun için, ortak iyiliği ekonominin amacı haline getirmemiz ve bunu demokratik süreçleri işleterek yapmamız gerekiyor.”

 

Bhutan’ın demokratik olarak seçilmiş ikinci Tarım ve Orman Bakanı Lyonpo Yeshey Dorji’nin sözleriyle günün görselini kapatalım: Herkes için Gayrı Safi Milli Mutluluk

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

Yİçimde bir şeyler eriyor…
İçimde bir şeyler eriyor…

Tek bir ağacın kıymetini bilenlere, gölgesinde yan yana serilenlere...

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

Bir de bunlar var

İnsani Su Hakkı mı, O Ne?
Sansürler ve İnsanlar
Külahtan Sarığa Bir Garip Değerler Kümesi

Send this to friend