Dr. Candice Bridge, DNA izlerinin olmadığı tecavüz soruşturmalarında, failleri tespit edebilmek için farklı adli tıp yöntemleri geliştirecek.

Candice

ECİNNİLİK

Dr. Candice Bridge 324 Bin Dolarlık Ödülüyle Tecavüzcülerin Peşinde

Central Florida Üniversitesi’nde kimya dalında asistan profesör olan Dr. Candice Bridge, Amerikan Adalet Enstitüsü’nden 324,000 BİN dolarlık araştırma ödülü almış. Ödül alan projesi, tecavüz soruşturmalarında kullanılanan adli tıp yöntemlerini araştırmak ve geliştirmek. Doktor Bridge, DNA kanıtının olmadığı durumlarda, tecavüz faillerini farklı beden sıvılarından tespit etmek için kullanılabilecek yeni adli tıp teknolojileri geliştirecek, hem de araştırmayı yürüttüğü 11 öğrencisiyle beraber.

 

ABD’de sadece FBI ve bazı seçkin adli tıp laboratuvarlarında kullanılabilen materyallere erişimi sağlanacak olan Candice Bridge şöyle demiş: “Bu araştırma kolu artık daha da mühim hale gelmiştir; hele de giderek artan sayıda tecavüzcünün DNA izlerini saklayabildiğini ve pek çok failin böylece serbest gezdiğini düşünürsek.” Dr. Bridge’in araştırması adli tıp alanında farklı yöntemler geliştirmekle kalmayacak, bunları yaygınlaştırmak için de yeni fırsatlar sağlayacak. NPR’ın bu sene Ocak ayında yayınladığı bir programa göre ABD’de tecavüz vakalarına ait adli tıbba yollanmamış ONBİNLERCE örnek var. Yani sorun sadece DNA izlerinin saklanabilmesinden ibaret değil, kanıtın mevcut olduğu davalarda da laboratuvar, materyal ve araştırmacı eksikliğinden ötürü pek çok mağdurun adalet arayışı dermansız bir beklemeye alınmış.

 

Candice Bridge ayrıca, Orlando Public Defender’s Office (Kamu Avukatlığı Ofisi) ile birlikte savcılık ve savunma avukatlarının adli tıp verilerini sağlıklı analiz edebilmeleri için kullanabilecekleri kaynak bir websitesi oluşturacak.

 

Sevgiler, selamlar, konfeti ve balonlar senin için uçuyor Candice!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

KÜLTÜR

YSiz Hiç Ahtapot Ağaç Gördünüz mü?
Siz Hiç Ahtapot Ağaç Gördünüz mü?

Emirgan korusunda bir tasarım tasarlanmıştı...

TARİH

YMuzır Minnoş Ortaçağ Kedileri
Muzır Minnoş Ortaçağ Kedileri

Ortaçağda kedilerin kütüphanede işi ne?

SANAT

YBBC Kültür’den 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi Seçkisi
BBC Kültür’den 21. Yüzyılın En İyi 100 Filmi Seçkisi

21. yüzyıl babası 20'ye çekmiş, maşallah, hık demiş burnundan düşmüş.

Bir de bunlar var

ayakkabi2
Ayakkabı
candy_epidural
Başınızın Tatlı Belası – Şeker Kız Candy
sozlerden-kacis-5h
Hadi Ben Kaçtım Çantaları II: Sözlerden Kaçış

Send this to friend