kalp kalp kalp

TARİH

SANAT

Deve Üstünde Aşk

Ebu Zeyd ve el Haris develer üstünde seyahat halindeyken arada aşk yapmayı da ihmal etmiyorlar. Öpüp koklaşan aşıkların halelerinin birleşiminden altın yaldızlı bir kalp çıkmış. Kalbin ucunu ise buluşan elleri tamamlıyor. Dünyada kalp şeklinin kullanımının erken örneklerinden olan bu minyatür 13. yüzyıla ait bir el yazmasından.

 

12. yüzyılın başlarında yaşamış olan Basralı Arap bir şair ve üst düzey Selçuklu bürokratı olan Hariri’nin kaleme aldığı El-Maḳāmāt el-Ḥarīrī’, Suriyeli Ebu Zeyd adlı serseri gezginin maceralarını, el Haris adlı bir tüccarın gözünden anlatıyor. İstanbul Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan, muhtemelen Bağdat’ta 1242 ve 1258 arasında tamamlanmış ve günümüze ulaşmış olan bu minyatürlü el yazması gibi, dünyada Maḳāmāt (meclis) hikayelerinin anlatıldığı birkaç değişik el yazması var.

 

Tarihçi Oleg Grabar’a göre Leningrad, Paris ve İstanbul’dakiler benzer bir mizaca sahip; üçü de çevrelerinde gördüklerini ve yaşadıklarını anlatmak için bu hikayeleri bir çıkış noktası olarak kullanmış. Minyatürler de birebir hikayelere uymuyor. Kendi yaşamlarını anlatmak için neden Maḳāmāt adlı bu hikayeleri seçtikleri ise güncelliğini koruyan bir soru. Cevabı her ne ise, Moğol istilasından önceki Arap dünyasının sosyal ve kültürel tarihine dair birçok ipucu barındırdığı kesin. Süleymaniye Kütüphanesi’nde bulunan yazmada Yahya ibn Mahmud ibn Yahya ibn Abi al-Hasan ibn Kuwwarih al-Wasiti tarafından yapılmış 56 tane minyatür var.

 

Yazmanın diğer sayfalarını görmek isterseniz, buraya.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YBir Kişi Daha Eksilmemek İçin
Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

Bir de bunlar var

TRT Arşivi’ne Giriş: Çakıl Taşı Toplayan Kadınlar
Erkeksiz Gece
‘Katerina Buradaydı’

Send this to friend