1973'ün Temmuz sonları, yani 40 sene önce tam bu aralar Detroit'in dış semtlerinden birinde sokakta yürürken çekilmiş bir fotoğraf...

TARİH

SANAT

Detroit’ten 40 yıllık Gülücükler

Treyvon Martin cinayetinin cinayet olmadığına karar verilen Zimmerman davasının bitmesinin ardından, ABD’de en son bırakıldığı noktadan devam eden ırkçılık tartışmalarının üzerine unutulduğu yerden çıkmış bu fotoğraf.

 

Detroit’in yerel gazetesi Macomb Daily’nin fotoğrafçısı Joseph Crachiola 1973’ün Temmuz sonları, yani 40 sene önce tam bu aralar Detroit’in dış semtlerinden birinde sokakta yürürken çekmiş. Hikayelerde kullanılacak iyi fotoğraflar arıyormuş – “kendi başlarına da bir şeyler anlatabilecek küçük hayat kesitleri.”

 

O gün bulduğu hayat parçacığı da bu fotoğraf olmuş. 40 sene öncesinin ABD’sinde zor bulunacak, ama Crachiola’nın karşısında kendiliğinden oluşmuş bir görüntü.

 

Şimdi New Orleans’da yaşayan Crachiola çektiği fotoğrafı geçen hafta hatırlayıp Facebook sayfasına koymuş. Sayfaya bakarsanız tıklanma ve layk rekorlarıyla adamı şaşırttığını, üzerine bir yığın haber çıktığını, insanların yoğun bir poster talebi içine girdiklerini görebilirsiniz. Şöyle diyor ilk post’unda:

 

Görünüşte önemsiz bir andı. Bir ara sokakta yürürken oyun oynayan birkaç çocuk gördüm. Beni gördüler ve ‘fotoğrafımızı çeksene!’ dediler. Pozları tamamen spontandı, birkaç kare çektim ve yoluma devam ettim. Fotoğraf gazetenin içerisinde bir yerlerde yayınlandı ve sonra unutuldu gitti, ama benim için hala en anlamlı fotoğraflarımdan biridir. Merak ediyorum. Masumiyet ne zaman kayboluyor? Hangi noktada birbirimize güvenmemeye başlıyoruz? Birbirimizi cinsiyete ya da ırka göre yargılamaya ne zaman başlıyoruz? Bu çocuklara ne olduğunu hep merak etmişimdir. Hala arkadaşlar mı merak ediyorum. Bu ülkedeki mevcut durumun ışığında onlardan öğrenebileceklerimiz yok mudur diye merak etmeden duramıyorum.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

TARİH

YÖzgürlük Meşalesi Doğunun Kadınlarını Azad Edecek
Özgürlük Meşalesi Doğunun Kadınlarını Azad Edecek

Tacikistan'dan bir karikatür ve 60 sene içinde Rus merceğinden Tacik kadınları.

ENGLISH

YThe Art of Empathy: An Interview with Russian Graphic Artist Victoria Lomasko
The Art of Empathy: An Interview with Russian Graphic Artist Victoria Lomasko

A conversation with Victoria Lomasko, whose graphic reportage art illustrates the 'Other Russias.'

Bir de bunlar var

Doğum Sancısı Çekmenin Tarihi ve Birtakım Adamlar
Bir Mevzu Arıyorum / Bu Arada Para Saçıyorum
Kahve çılgınlığını modern bir şey mi sandınız?

Send this to friend