3. köprü pazarlaması iyi gidiyor. Yalnız ufak bir sorun var, köprü yarım ve daha da önemlisi GAYRİ MEŞRU

MEYDAN

Deli Dumrul Köprüsü, Işıkları, Tekne Turu

 

3. köprüyü bir minibüs dolusu insan, yolun ortasında dehşete kapılarak izlediğimizi aktarmıştım. Ondan sonra garip bir şekilde güzel gelişmeler oldu. 29 Ekim 2015 günü iyi bir habere uyandık: Danıştay, 3. Boğaz Köprüsünün ÇED’den muaf tutulmasının yolunu açan kararı oybirliği ile bozmuştu. Bu karar Anayasa Mahkemesi’nin 3 Temmuz 2014 tarihinde büyük ölçekli ve çevre için risk oluşturabilecek projelere Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) muafiyeti getiren yasa değişikliğinin iptaline dayanıyordu.

 

Esasen, 13 Haziran 2015’te 8. İdare Mahmekesi boğaz geçiş alanının tümünü kapsayacak şekilde 3. köprü inşaatının iptaline karar vermişti zaten. Hatta iptal kararı veren hakim hemen ertesinde terfien sürgün de edilmişti. E iptal var, sürgün var peki şimdi bu ÇED kararı da nereden çıktı diye kafanız mı karıştı?

 

Şöyle; bu iptal kararlarına rağmen 3. köprü inşaatı gece gündüz demeden devam ediyor. Çünkü büyük bir kanunsuzluğu ancak üstüne saatte 800 km hızda duble yol inşa ederek örtmeye çalışabilirsiniz. Son 2 ayda çektiğim fotoğraflardan bir derleme var aşağıda. Maalesef telefon fotoğrafı olduğundan pek iyi değiller ama, gözlerim kör olaydı, dedirten bu katliamı estetize etmeye de gerek yok zaten diye kendimi avutarak paylaşıyorum:

 

3. köprü

 

2

 

Görüyorsunuz ki köprü yarım ama hiçbir şey belediyemizi, köprülerimizi ışıklandırmaktan alıkoymuyor! Şimdilik yanardönerli ışıkları yok, tamamlanınca herhalde o da olacak. (şom ağızlı sen de!)

 

3. köprü (1)

 

 

Bu arada meğer bitmemiş köprünün turları başlamış bile. Sarıyer girişinde duran teknelerden birinde şu ilana rastladım: ‘Üçüncü köprüyü yakından görüp seyretmek isteyenlere boğaz turu ve boğazın güzel koylarında yüzme imkanı’

 

 

3

 

4

 

 

Boğazın güzel koylarında yüzerken, İstanbul’un son ormanlarından, evlerinden sürülen yaban domuzlarına, türlü türlü kurda kuşa rastlama ve fotoğraflama şansını da unutmayalım. Avlanmak için artık te ormana gitmeye, ayaklarınızı çamura filan sokmaya gerek yok. Av ayağınıza geldi. Kuzey Ormanları’ndan kaçan çeşitli kuşları bizzat şehir içinde evinizin balkonundan da vurabilirsiniz. Bu şehir artık böyle olanaklar sunuyor; 21. yüzyılın yediği önünde yemediği ardında.

 

 

3.köprü

 

cılk yara KOS

CILK YARA

 

 

Deli Dumrul ismi de nerden çıktı diye merak ediyorsanız, sizi şuraya alalım.

 

Ana görsel: 2015 Haziran ortası 3. köprü planı iptal edildiğinde, sosyal medyada dımdızlak kalan kule ayaklarının alternatif kullanımı için getirilen önerilerden.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

KÜLTÜR

YAğzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?
Ağzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?

Gıdalarımıza eklenen aromalar nasıl yapılıyor? Bu alanda ne tür araştırmalar yapılıyor? Bir aroma firmasında çalışan Ezgi ile konuştuk.

Bir de bunlar var

Büyüyünce Cumhurbaşkanı Olacak Çocuklarla Bir Köy Okulunda İyilik Güzellik
Bu Seçim Başka Seçim Mi?
Tacizi ‘Sen De Anlat’ Uygulamasına Bildir

Send this to friend