Bu sefer Afrika'da.

SANAT

Cuma Şarkıları 13

Cuma Şarkıları’nın 13. bölümüne gelmişiz bile, 13. Cuma’yı Afrika’ya ayırıyoruz.  “Afrika dediğin bir garip kıta, el bilir âlem bilir / ki şekli bozulmasın diye Akdeniz’in / hâlâ eskisi gibi çizilir haritalarda.” demiş şair, ne güzel demiş. Garip ve acılı kıtanın eşsiz müzik kültürü, her ne kadar müzik endüstrisinin nimetlerinden gerektiği gibi yararlanamadığı için yeterince bilinmiyor olsa da 70’lerde başlayan Afro rüzgarının etkisi hiçbir zaman dinmeyecek gibi görünüyor. Dinmesin de, essin püfür püfür.

 

Doğadaki seslere en yakın seslerin kullanıldığı Afrika müzik kültürü kıtanın farklı bölgelerinde farklı özellikler barındırmakla birlikte genel olarak ortak bir duyarlılığın, doğa sevgisinin ve acının izlerini taşıyor. Kıta Afrika’sında icra edilen müzik ormanda geziyormuş hissi yaratırken, Akdeniz’e yaklaştıkça çölün sonsuzluğu notalara yansıyormuş gibi hissediyorsunuz.

 

Ağaçtan ormana, ormandan çöllere, çöllerden denizlere uzanacağımız bu hafta Evrensel Müzik Blog takipçilerinin yakından tanıdığı bir de konuğumuz var; Lila Merik. Ta ta ta taaaam! Afrika seçkisini ülke ülke  gezerek birlikte hazırladık. Lila önümüzdeki haftalarda da, nefis kulağıyla derlediği  şarkılarıyla bizimle olacak. Sürprizlerimizi bekleyiniz… (Görsel: Graceful Dance – Chidi Okoye)

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YCuma Şarkıları: İkinci Tur Afrika
Cuma Şarkıları: İkinci Tur Afrika

Onur Haftası'na varmadan Afrika'da son bir soluklanma.

SANAT

YCuma Şarkıları 12
Cuma Şarkıları 12

Müzik Cinimiz bu hafta Yunan Müziği'nin ana damarlarından taverna müziğiyle karşınızda.

SANAT

YCuma Şarkıları 11: Yunanistan
Cuma Şarkıları 11: Yunanistan

Hakiki yoğun istek üzerine bu hafta aniden Yunanistan'dayız.

Bir de bunlar var

Bugün Hieronymus Bosch İçin Ne Yaptınız?
Evde Tek Başına
Sulukule Mon Amour Belgeseli: Kovuyorlardı Tekrar, Kovuyorlardı Tekrar

Send this to friend