Bu sefer Afrika'da.

SANAT

Cuma Şarkıları 13

Cuma Şarkıları’nın 13. bölümüne gelmişiz bile, 13. Cuma’yı Afrika’ya ayırıyoruz.  “Afrika dediğin bir garip kıta, el bilir âlem bilir / ki şekli bozulmasın diye Akdeniz’in / hâlâ eskisi gibi çizilir haritalarda.” demiş şair, ne güzel demiş. Garip ve acılı kıtanın eşsiz müzik kültürü, her ne kadar müzik endüstrisinin nimetlerinden gerektiği gibi yararlanamadığı için yeterince bilinmiyor olsa da 70’lerde başlayan Afro rüzgarının etkisi hiçbir zaman dinmeyecek gibi görünüyor. Dinmesin de, essin püfür püfür.

 

Doğadaki seslere en yakın seslerin kullanıldığı Afrika müzik kültürü kıtanın farklı bölgelerinde farklı özellikler barındırmakla birlikte genel olarak ortak bir duyarlılığın, doğa sevgisinin ve acının izlerini taşıyor. Kıta Afrika’sında icra edilen müzik ormanda geziyormuş hissi yaratırken, Akdeniz’e yaklaştıkça çölün sonsuzluğu notalara yansıyormuş gibi hissediyorsunuz.

 

Ağaçtan ormana, ormandan çöllere, çöllerden denizlere uzanacağımız bu hafta Evrensel Müzik Blog takipçilerinin yakından tanıdığı bir de konuğumuz var; Lila Merik. Ta ta ta taaaam! Afrika seçkisini ülke ülke  gezerek birlikte hazırladık. Lila önümüzdeki haftalarda da, nefis kulağıyla derlediği  şarkılarıyla bizimle olacak. Sürprizlerimizi bekleyiniz… (Görsel: Graceful Dance – Chidi Okoye)

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YCuma Şarkıları 23: Disko Devam!
Cuma Şarkıları 23: Disko Devam!

Kaseti çevirin basın play'e gürül gürül aksın!

SANAT

YCuma Şarkıları 22: Disko!
Cuma Şarkıları 22: Disko!

Basarsın play'e gürül gürül akar.

SANAT

YCuma Şarkıları 21: Caz!
Cuma Şarkıları 21: Caz!

Nina Simone, Etta James, Billie Holiday ve dahası...

SANAT

YCuma Şarkıları 20
Cuma Şarkıları 20

Bu hafta küçük bir süprizimiz var.

Bir de bunlar var

Röportaj: Tülin Sertöz ile “Tren Penceresinden Bu Diyar” Belgeseli
Camille’siz bir Rodin Mümkün Mü?
Hayattan Sahneler

Send this to friend