Bir video marifetiyle ortaya dökülüveren önyargılar.

MEYDAN

Canlı Yayında Problem Çözememek!

BBC’de yapılan bir görüntülü röportajda neler olduğunu gördünüz mü? Güney Kore hakkında uzman olduğu anlaşılan bir adam var ekranda, tam da çok çok ciddi birşeyler söylerken arkadan kapı açılıyor, odaya neşe içinde bir insan giriyor, arkadan bir insan daha ve hatta bir insan daha! Seyretmediyseniz video bu, seyrettiyseniz bir kez daha bakın:

 

 

İki gündür sosyal medyada bununla ilgili tartışmalar yapılıyor. Tartışmalarda dikkat çekici, kayda değer bir şeyler var sahiden. Videoyu seyrettik, güldük, eğlendik tamam da, kısa sürede ortaya çıkmış ki çok ama çok kişi videoda çocukları odadan apar topar çıkartan kadının bakıcı olduğunu varsaymış. Varsayanların elinde makul hiçbir açıklama yok. Kadının Asyalı olması onun ancak bir bakıcı olabileceği hükmünün verilmesine yetmiş. Hatta işini kaybetmek telaşında bir bakıcı! Oysa kadın çocukların annesi ve bence bu çok ortada, çünkü çocukları çekiştirmesinden belli. Bakıcı olsa böyle davranmazdı gibi geliyor bana, tam çıkarken çocuklardan biri kapıya sıkıştığında bile telaşı geçmiyor kadının, kol bacak herşey birbirine giriyor. Siz ne düşünmüştünüz acaba?

 

Ben videoyu izlediğimde yanımda matematikçi bir arkadaşım vardı, çok güzel bir tespitte bulundu o. Bunu size aktarmak istiyorum: Çocuk odaya daldı tamam, üstelik efsane bir giriş. Peki baba neden itiyor onu, iterek kurtulamayacağı çok ortada değil mi? Odaya giren yürüteçli insanın gündemindeyse anlaşılan sadece ablayı takip etmek var da, peki annenin canhıraş herkesi sürüklemesi peşinden? Baba sakince kucağına alamaz, ya da çocuğu odadan çıkartamaz mı? Durum sakince toparlanamaz mı? Arkadaşımın sorusu ise şu: Problemlere böyle mi yaklaşıyoruz acaba hep biz, insanlık olarak yani? 

 

Çok anlamlı geliyor bu soru bana bu videoyu izledikten sonra. Yorumlar kısmı da işte bunun için var.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI

SANAT

YSöyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler
Söyleşi: Şövket Elekberova, Pıçıldaşın Lepeler

Sovyet Azerbaycanı'nın efsanevi ismi Şövket Elekberova'nın bu şarkısı neler anlatıyor?

ECİNNİLİK

YSanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates
Sanal Ev İşleri Sergisi: Sonsuz Patates

Ne yapalım, nasıl yapalım da görünür hale getirelim ev işlerine gömdüğümüz zamanı? 

KÜLTÜR

YBir Ağaç Bir Yıl
Bir Ağaç Bir Yıl

Siz bir yerlerde bir şeylerle meşgulken, ormanda neler oluyor neler.

KÜLTÜR

YYüzyıllık Yalnızlık 50. Yıl Kutlamaları
Yüzyıllık Yalnızlık 50. Yıl Kutlamaları

Bir kitabın yayınladığı günü, ayı, yılı bilmek çok güzel değil mi?

 • emel altay

  Ön yargıdan hele hele ırk sebebiyle oluşan bir yargıdan değil, telaşı ve “aman beyfendi bize kızacak” korkusu bana kadının bakıcı olduğunu düşündürttü. Anne olsa daha rahat odaya girer, en azından finalde kapıyı kapatırken yerlerde sürünmezdi diye düşündüm. (Tabii bu “bakıcı, ev sahiplerinden korkmalı” anlamına gelmesin, aman!) Bu telaşı, korkuyu (ne demeli bilmiyorum), ciddi bir iş başındaki erkeği rahatsız etmenin getirdiği dayanılmaz endişeyi konuşmalıyız belki de.

 • feyza

  Tesadüfen ilk dakikalarda gördüm, henüz tek bir tartışma/yorum ve benzeri görmeden hislerim şöyleydi “çocuğu itmese, birkaç saniyeliğine dönse ‘profesör’, gülümsese, çocukların çocuklukları şefkatle karşılansa ne olurdu. kimbilir ne tür bir tembihin tutulamamasının telaşıyla o kadar kaygılanmasa kadın, çocuklar yerde sürüklenmese… bunların olmasına ne engel olabilir, hangi çok ciddi konu, hangi tv-hayat kuralı, iş akdi… rezalet.”

  Kadının anne ya da dadı, kim olduğunu düşünmemişim bile, ve ama çocuklardan bahseden ilk yazıyı burada gördüm. Teşekkürler.

  Türkiyeli kaynaklar, “sevimli kaza” filan diye verdiler, o çocuklara anlatsınlar “sevimli” ne oldu orada?

  • Çiğdem

   Kadının telaşesi bakıcı olduğunu düşündürmüştü bana.. Erkeğin o yalancı serinkanlılık halleri iç bulandırıcı gelmişti. Büyük çocuğun yerde sürüklendiğini şimdi gördüm; olay biraz daha acıklılaştı. Ve evet; gerçekten de çözüm denemelerimiz bu kadar acıklı olabilir!!!

 • Nigâr Hacızade

  kızın odaya giriş merasimi ömrüme ömür kattı

  via GIPHY

 • Oşu Bubu

  Kiraz, “Kadının Asyalı olması onun ancak bir bakıcı olabileceği hükmünün verilmesine yetmiş” demişsin. Konuştuğun kişiler böyle şeyler mi söylediler bilmiyorum ama benim için bakıcı olması ihtimali daha çok kadının inanılmaz bir panikle içeriye girmesinde ve özellikle daha sonrasında yerde sürünerek kapıyı kapatmasından kaynaklandı. Bir annenin yerde sürünerek kapıyı kapatması ve alenen belli olan dehşetli paniği çok mu makul geliyor yani? Tabii kadının Asyalı oluşunu ve bunu bizim bilinçaltımızdaki etkilerini konuşalım da, konuyu ondan ibaret kılmayalım. Yani hiçbir makul açıklaması yok demeni pek anlayamadım açıkçası. Ancak bir anneden çocukları bu şekilde çekiştirmesini bekleyebiliriz demişsin ama hem de öyle bir panik anında, belli ki sonradan büyük kavga olacak bir ‘olay’ içerisinde hiç emin değilim… Çünkü adamın BBC performansı o sırada belli ki çocuklarına nasıl davrandığından ve herşeyden daha önemli. Kadın da bunu biliyor. Bu olayı bu kadar büyük ‘olay’ yapan da adamın öküzlüğü zaten. Videonun 8. saniyesine kadar çok tatlış bi durum izliyoruz ve sonra o kadar sert dönüyor ki video, hiçbi şekilde ne güldüm ne de eğlendim. Bunu BBC’nin sosyal medyada paylaşma şeklinden de nefret ettim, adamı twitter da soğukkanlılığı sebebiyle kutlayanlardan da. Herif yana özenle dizmiş onu ‘akıllı’ bilgili gösterecek kitapları arkasında atlas filan, her tarafından boktan bi kasış ve çakma hakimiyet akıyor. Annenin niye bu kadar paniklediğine de şaşmamak lazım. Bu adam bi de bu yanlışlıkla o hiç istemeden gelen popüleritenin meyvasını yiyecek şimdi. Video benim baya sinirimi bozdu kısacası.

  • Oşu Bubu

   ha bi de şu var, adamın ‘profesör’ oluşunun getirdiği önyargıları da konuşalım.

  • Nigâr Hacızade

   Bir de kadının Asyalı oluşunun bakıcı sanılmasına sebep olmasını ‘çünkü Asyalılar ırk olarak subservient’ önyargısına bağlayanlar olmuş. Oşu’nun söylediği hal ve tavırlar (babayla anne arasındaki fark) ve aşağıdakiler birleşince ben de bakıcı olduğunu düşündüm:

   Geçenlerde okuduğum bir makalede (http://www.newyorker.com/magazine/2016/04/11/the-sacrifices-of-an-immigrant-caregiver) dünyanın Çin ve Hindistan’dan sonra en fazla yurtdışından maaş gönderilen ülkesi Filipinler’de nüfusun %10’unun yurtdışında çalıştığı, bunların dörtte üçünün kadın olduğu ve çocuk/hasta/yaşlı bakıcılığı gibi işlerde çalıştığını anlatıyordu. ABD’de Asyalı kadınlar bu sektörde çoğunluk değil (ama göçmenler tabi ki çoğunluk) ama mesela Körfez’de ve bazı Orta Doğu ülkelerinde öyle (burada kasıt Uzak Asya ama Kafkasya ve Orta Asya da Asya olduğuna göre Türkiye’de de öyle tabi).

   Makaleyi tavsiye ederim bu arada.

   Since the nineties migration has become increasingly female, both in the Philippines and throughout the world. Mothers and daughters leave their families so that they can do the type of “women’s work”—caring for the young, the elderly, and the infirm—that females in affluent countries no longer want to do or have time to do. They function as what María Ibarra, a professor of Chicana and Chicano Studies at San Diego State University, calls “emotional proletarians”: they “produce authentic emotion in exchange for a wage.”

 • Coco Bucugno

  Amerika değil İngiltere.

 • nese coskun

  Galiba adam ekranın disinda kalsin diye kizi itiyor, kadinin yerden surunmesi de kameradan gorunmeyecegini zannettiginden. Acikcasi ben de Filipinli dadi diye dusundum, cocuklar da melez gozukmemisti gozume. Yaziyi okuyunca melez olup olmadigini anlamak icin cozunurlugun cok dusuk oldugunu fark ettim, kendi adima gercekten onyarginin esiriymisim :)

 • Gami

  Bence beyefendinin altında, ev halinden kalma bir kıyafet olduğu çok belli. Ayağa kalksa bunca karmaşanın içinde dahada büyük bir sorun.. ama çocuğu iteklemek yerine pekala kucağına alabilir diye düşünüyorum. Yada kadının paniklemesine mani olabilirdi.

 • Pınar Enşenol

  Anneymiş… önyargı çok can sıkıcı bir şey…

  https://www.facebook.com/bbcnews/videos/10154484528212217/

  • lolatesk

   İki video da bana şunu düşündürdü: iş yaşamı(sözde profesyonel yaşam) ve ev yaşamı(sözde ailenin kadının yeri olarak görülen) arasındaki keskin uçurumun varlığı ve bu uçurum kapanır gibi olunca yaşanan kaygı ve panik. İlk videoda, “aman profesyonel imaj çocuk yüzünden bozuluyor” hissini alıyorum. İkincisinde de olan biteni açıklayarak durumu kurtarma çabasını. İkisinde de anne çocuklardan sorumlu ve arka planda, ev yaşantısına ait görünüyor. Bu videoyu bu kadar tartışma, sonra da aileye bir ton soru sorma sebebi bence bu keskin ayrımın karışmış olması. Ama yaşam bir bütün ve bence insanların bu videoyu sevmesi de bunun göstergesi. O soğuk “profesyonelliğin” arkasında bütün ve gerçek bir yaşam arıyoruz, özellikle de iş yerinde bu keskin ayrıma uymaya çalışarak kendimizi rollere sokmaya çalışırken….

 • feyza

Bir de bunlar var

Diktatörleri Nasıl Devirmeli?
Kadın Cinayetleri ve “Veriye Dayalı” Siyaset
“İnsani Müdahale” Ne Demek Bize Sorun!

Send this to friend