Akşam 19:00'da Taksim Tünel'de buluşuyoruz!

MEYDAN

Bir Kişi Daha Eksilmemek İçin

 

Daniela Carrasco’nun başına gelenleri duymayan kalmadı herhalde. Santiago’da gözaltına alınan Daniela, polislerin tecavüzüne uğradı, katledildi ve ardından bir şehir parkının duvarına asıldı. Kadına yönelik şiddetin devlete içkin, kendini sürekli yeniden kuran devletleşmenin temel araçlarından biri olduğunun korkunç bir örneği daha… Dünyanın dört bir yanında kadınlar 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Daniela ve onun gibi evde veya sokakta erkek bir iktidarın şiddetine maruz kalan milyonlarca kadını sahipleniyor, anıyor ve şiddetin durması için çağrıda bulunuyor.

 

Türkiye’de de kadınlar Adana, Kocaeli, Eskişehir, Çanakkale, Tarsus, Mersin, Erzincan’da meydanlarda buluşuyor. İstanbul’da ise Tünel’de başlayacak yürüyüşün Beyoğlu Kaymakamlığı’nca yasaklandığı haberi geldi dün. Her gün onlarca kadının taciz, tecavüz ve ölüme mahkum edildiği ve bu suçların devlet kurumlarınca, aklınca onaylandığı bir yerde kadınların susup oturması bekleniyor. Kaymakam tehdit ediyor. Dayağı ye, otur diyor, yoksa seni silerim. Peki biz ne diyoruz? Ya Basta! Yeter! Akşam saat 19:00’da Tünel’de buluşuyoruz. Dünyanın dört bir yanındaki kadınlarla seslerimiz buluşuyor. Birlikteyiz, güçlüyüz. Daniela’nın arkadaşlarının bir mektupta yazdığı gibi: İçimdeki kadın Santiago’nun, İstanbul’un zorbalarına, diktatörlerine teslim olmayacak”.

 

 

Ana görsel: Santiago’daki protestolara palyaço kostümüyle katılan ve bir sembole dönüşen Daniela Carrasco’nun vahşi katliamından sonra yapıldı.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

MEYDAN

YAm
Am

"Bana insanlığımı geri veren hazzım, dünyanın yarasını sağaltan, beni neşeye geri ören..."

MEYDAN

YYarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda
Yarasından Doğan Bir Hareketin Koynunda

Feminist hareketin gücünün kırıklarımızda, yarıklarımızda, damar damar bin yoldan akıyor oluşumuzda köklendiğini unutmayalım.

TARİH

Y18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde
18. Yüzyıldan Bir Resimde Ankaralı Kadınların Peşinde

Tarihsel anlatılar içinde sarayla harem dışında ve Oryantalist tipolojilerden bağımsız olarak hayal etmekte güçlük çektiğimiz kadınları, bu resim sayesinde, Ankara’da gündelik hayatın içinde, işinde gücünde, kanlı canlı resmedebiliyoruz.

KÜLTÜR

YAğzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?
Ağzımızın Tadını Save Etmek Mümkün Mü?

Gıdalarımıza eklenen aromalar nasıl yapılıyor? Bu alanda ne tür araştırmalar yapılıyor? Bir aroma firmasında çalışan Ezgi ile konuştuk.

Bir de bunlar var

Kadınlara Yargı Rerörerösü
Kaltakların Şafağı
#MeToo Güncel Feminizm İçindeki Uçurumu Nasıl Ortaya Çıkardı

Send this to friend