“Tabu olan her şeyi yapmak istedik. Hayvanlarla cinsel ilişki, uyuşturucu enjeksiyonu, kadınları tamamıyla aşağılayıcı olan her şey. Çünkü üçümüz de evli barklı adamlarız.“

KÜLTÜR

YAZI

Ben Mizojinin Sempatik Olanını Severim

 

Popüler müzikte, özellikle de hip hop kültüründe kadını objeleştiren, mizojinist ve seksist sözlere/video kliplere rastlamak için çok arama yapmaya gerek yok. Gözlemsel analizin[1] yanısıra, bu konuda yapılan içerik analizi çalışmaları da durumun vehametini ortaya koyuyor.[2] Disney prenseslerinin bile daha yeni “erkeyimi bulayım, mutlu mes’ud olayım” hikâyelerinden kurtulmaya başladığını düşünürsek [3], popüler kültürdeki ataerkil hiyerarşinin, daha plâk şirketi oligopolünü kırma yolunda emekleyen müzik endüstrisine büyük ölçüde yansımaması şaşırtıcı olurdu zaten.

 

Bu konu gayet dallı budaklı, o yüzden benim bu yazıda odaklanmak istediğim problem daha özel bir örnek: Mizojini ve özellikle tecavüzün sempatikleştirilip anaakımda yer edinmesi ve daha da önemlisi, buna yaratılan apolojiler. Neticede sene olmuş 2013, halâ daha en popüler ve en çok cover’lanan Noel şarkılarından birisi erkeğin kadınla “çok geç oldu, taksi de yoktur kal sen burda, dur bir viski daha koyayım, dudakların ne lezzetli duruyor” konuşması.[4] O yüzden önce size şarkıyı ve klibi anlatmaya çalışıp sonra en eğlenceli kısım olan bahaneleri irdeleyeceğim.

 

Şarkı ve Klipteki Mizojini

 

Tarkan’ın “tacizci manifestosu” olacak nitelikteki eseri “Gül Döktüm Yollarına”dan[5] ilham alan Robin Thicke bey, yanına Pharrell ve T.I. namlı iki hiphopçuyu da alarak “Blurred Lines (Flu Çizgiler)” diye “kıpır kıpır” bir şarkı yaptı. Şarkıdan bazı kısımlar şöyle: “İyi kız / biliyorum sen de istiyorsun (x3)” “beni tutuşundan belli / edepsizleşmek isteğin”,”buradaki en ateşli kaltak sensin / çok şanslıyım bana sarılmak istiyorsun / “sarılmak”[hug] ile ne kâfiyeli?(y.n. fuck)” Başka bir şekilde ambalajlansa, bir partide dans ettiği kızın mutlaka sevişmek istediğini sanan ve de bütün gece o kıza saran bir odunla dalga geçen bir eser olabilecek belki de; fakat bu hali ile sık rastlanan bir tecavüz kültürünü (hayır aslında belki/evet demektir) popüler formda yeniden üretiyor.[6] Thicke’in bıraktığı bayrağı devralan T.I., şarkının rap kısmında da “sana poponu ortadan ikiye yaracak kadar büyük bir şey vereceğim” diyerek sıvıyor.[7]

 

Gelelim klibe. Aslında gelmesek daha iyi de, daha sonra Robin Thicke’in uydurduğu bahanelerin vehametini tam olarak idrak etmek için gelmek zorundayız. Klipten enstantaneler: çıplak kızlarla kovalaşan takım elbiseli erkekler, peluş köpeğe binen kız, miyavlayan kız, popoya enjekte edilen muazzam bir şırınga, düz bank pozisyonundaki kızın poposundan ensesine doğru kayan bir oyuncak araba, duvarda balonlarla “Robin Thicke’in siki kocaman” yazısı…

 

Rahatsızlık verici nokta, bu şarkının sıradan bir şarkı olmaması. Grooveshark’ta aylardır en popüler şarkılar arasında, iTunes’da 1 numarada, Radioshack’in reklam müziği oldu, talk show’larda cover’landı… Şarkının bas partisyonu ve ritmi insanın beyninden çıkmıyor girdiğinde, formüle uygun bir yaz şarkısı. Daha sinir bozucu yönü ise, sözleri ve klibi bu kadar mizojinist bir şarkı hakkında “çok tatlı, çok oynak, eğlenceli” falan gibi yorumlar yapılıyor olması.

 

Apolojinin Rezilliği

 

Şarkıyı ve yarattığı rahatsızlığı elimden geldiğince kısaca anlatıp sinirinizi bozduktan sonra şimdi bu bozulmuş sinirlerinize kahkaha attıracağım yere geldik. Robin Thicke’in şarkıya gelen eleştirilere ilk savunması, insanlığın yıllardır cevap aradığı “bir paragrafa ne kadar alâkalı alâkasız klişe sığdırılabilir?” sorusuna doyurucu bir cevap niteliğindeydi: “Tabu olan her şeyi yapmak istedik. Hayvanlarla cinsel ilişki, uyuşturucu enjeksiyonu, kadınları tamamıyla aşağılayıcı olan her şey. Çünkü üçümüz de evli barklı adamlarız, ve dedik ki ‘bununla dalga geçmek tam bize göre biçilmiş kaftan“. İnsanlar ‘bu kadınları aşağılamıyor mu?’ diye soruyor. Yahu ‘tabii ki öyle. Kadınları aşağılamak ne büyük bir zevk. Daha önce bunu hiç yapmamıştım. Kadınlara hep saygı duymuştum. (…) Terörizm, fakirlik, Wall Street, Sosyal Güvenlik sistemi sorunları dururken çıplaklık dert olmamalı.

 

tabu

Bir tabu yıkılırken…

 

Müthiş değil mi? Bir esere gelen eleştiriye “tabuları yıkmak istedik” klişesi ile cevap ver, sonra “benim X arkadaşlarım var”ın modifiyesi “benim karım var o yüzden kadınlarla dalga geçebilirim”i dizme[8], üzerine “ben hep kadınlara saygı duymuşumdur”u boca et ve en sonunda “dünyada çok büyük sorunlar varken bununla uğraşmayalım :’(“ ile finali yap. Robin abimiz “benim ismim uniseks, o yüzden kadınları anlıyorum eki eki” diye espri de yapsa tam puan alacakmış ama, kısmet. Türkiye’de azınlık hakları konusunda köşe yazacak kadar kıvrak zekalı ama, hakkını teslim edelim.

 

Beklendiği üzere bu açıklaması konuyu daha da acayip bir hale getirdiğinden eleştiriler devam edince, Robin Thicke feminist teoriye takla attıracak şu mükemmel sözleri sarf etti: “Şarkıyı dinlerseniz, ‘O adam senin yaratıcın değil’ diyor. Aslında kendi içinde bir feminist hareket. Kadınların ve erkeklerin hayvanlar olarak ve güç bakımından eşit olduğunu söylüyor. İyi ya da kötü kız olman önemli değil, gene de iyi vakit geçirebilirsin.” Bir erkeğin gelip bir kızı başka bir erkekten vahşî bir seks seansı ile kurtarmasına feminizm deniyor Thicke’in dünyasında. Bir de kızların soyunuk, erkeklerin giyinik olduğu ve erkeklerin kızları kovaladığı bir video klip “güç bakımından eşitlik” anlatıyor. “İyi” ve “kötü” kız sıfatlarının varlığını ve meşruiyetini kabul edip “ama gene de takılabiliriz” açılımı da ataerkilliğe vurulan inanılmaz bir darbe cidden.

 

Klibin yönetmeni Diane Martel neyse ki Thicke kadar izansız değil ve “ben bir kadın olarak…” mealinde açıklamalar yapmıyor fakat şarkı sözlerini “mizojinist ve komik” olarak niteliyor. “Bu aslında ironikti” savunması da bir garip: “[Kızların güç pozisyonunda olması] erkekleri avcı gibi göstermemeye itti. Kızları kameraya baktırdım, bu tamamen bilinçli ve sıkça yapılıyor; gücü elinde tutan onlar. Bence video seksist değil.” E Martel abla, kızların kameraya baktığı kadar erkekler de bakıyor? Kullanılan proplarda kadınlar pasif rolde. Bir de ufak bir sorun daha var: KIZLAR ÇIPLAK ve ERKEKLER GİYİNİK!

 

tabu2

Gücü elinde tutan bir kadın

 

Bir Parodi, Bir Cover

 

Blurred Lines’a getirilen eleştiriler ya da şarkıda bir şeylerin yamuk olduğunu fark edip düzeltmeye çalışanlar sadece feminist blogger’lar değildi, fakat ne hikmetse bu çabalarda da sakat durumlar tezahür oldu.

 

Her popüler şarkıya olduğu gibi, Blurred Lines gibi malzemeler sunan bir klibin de parodileri çekildi amatör komedyenlerce. Trajikomiktir ki, erkek bir komedyenin çektiği –ve ikinci en popüler — parodi, şarkıdaki tecavüzcü tonları eleştirmeye çalışırken aynı tuzağa düştü. Klip boyunca tecavüz eleştirisi çok flu bir çizgide ilerliyor zaten. Sonlara doğru çakma Thicke’in yattığı kızlardan birinin hamile olduğu ortaya çıkıyor, sonra kızın babası geliyor ve kızı adına çakma Thicke’e bir yumruk atarak öcünü alıyor. O da yetmiyor, en sonra babayı çakma Thicke’e sarılıp yatarken görüyoruz. Ataerkil cezalandırma mekanizmaları vuhu!

 

Jimmy Fallon ve The Roots’un (yakıştı mı?) bu şarkıyı –başka şarkılara da yaptıkları gibi- garip müzik aletleri ile çalmalarında ise ayrı bir gariplik yaşandı. Şarkının nakaratında sıklıkla sarf edilen tecavüzü çağrıştıran sözler normalmiş de T.I’ın popo fantezisi sıkıntılıymış gibi o kısmına yeni söz yazıldı. Sözler şu şekilde: “Sahip olduğum en iyi kız arkadaş sendin / Bu yüzden yüzüğü taktım evlendim / Öbür kızlar sana kızacaklar / Çünkü senin edan, zekân ve güzelliğin var”. Fatmagül’ün Suçu Ne’deki mantık örgüsüne göz kırpan yeni sözler, aynı zamanda diğer kızların bir kızı kıskanması (erkeğin zekâ, eda, yakışıklılık vb. sebeplerle başka erkeklerce kıskanıldığı bir şarkı var mı hiç?) ve de evliliğin nihaî çözüm olarak sunulması da popoyu yarmamak adına uydurulan çözümü trajik yapıyor. Jezebel gibi namlı bir sitede bunun çok “tatlı” ve “romantik” bir düşünce olarak lanse edilmesi ise şahsen kafamı karıştırdı.

 

Sonuç

 

Başta da dediğim gibi, popüler müzikteki kadın düşmanlığı ve seksizm istisnaî değil, lâkin birkaç aydır hem ulusal hem global ölçekte bir numaralı hit olmuş bir şarkının hem sözleri, hem klibiyle bunu göze kulağa sokması; bunu da “ay çok tatlı şarkı, çok sempatik, kızlar çok tatlı” nidaları eşliğinde yapması ziyadesiyle rahatsızlık verici. Cinselliğin önemli noktalarının, ergen ve gençlere hitap eden bir şekilde önemsizleştirilmesi sıkıntılı, bunun anaakımda bu kadar yer bulması daha da sıkıntılı, şarkıya getirilen eleştirilere verilen yanıtlar ve de şarkının ünlendikçe altmetninin gözardı ediliyor olması daha daha sıkıntılı.

 

Her ne kadar bu klip ve veril(mey)en tepkiler Türkiye ile doğrudan alâkalı olmasa da, tarafların kullandığı savunma mekanizmalarının benzerliği çok enteresan. Ayrıca içimden bir ses bu şarkı ve klibin bir noktada bir Türkiyeli şarkıcı tarafından kopyalanacağını söylüyor, ben uyarıyı şimdiden yapmış olayım.

 

[1] Ki bu gözler popo yanaklarının arasından kredi kartı çekildiğini bile gördü.

[2] Weitzer ve Kubrin’in “Misogyny in Rap Music: A Content Analysis of Prevalence and Meanings (2009)” çalışması sadece rap değil, bir çok müzik türünde bu içeriğin yaygınlığını gösteriyor örneğin.

[3] Hoş, Disney daha sonra Brave karakterini daha “feminen” bir şekilde yeniden tasarlamaya çalışarak o incir çuvalıyla ilginç icraatlar da yaptı da, neyse.

[4] “Baby It’s Cold Outside” adlı şarkıyı Glee’den Zooey Deschanel’e, Sara Bareilles’den John Travolta-Olivia Newton-John’a cover’layan cover’layana.

[5] Şarkının hikâyesi basit: Tarkan karşı tarafı takıntı haline getirmiş, geceleri rüyalarında görüyor, ısrarla olumlu cevap almaya çalışıyor, hatta bunun için yollarına gül dahi döküyor fakat aldığı cevap sürekli hayır. Buna karşın obsesif olduğundan “gözlerinden okunuyor, sözlerinden belli eki eki” diye bahaneler üretip tacize devam eden Tarkan, bir de utanmadan “sabrım tükeniyor”, “bıktırma, usandırma, kızdırma” deyu tehdit savurmaktan da geri durmuyor.

[6] Bu kültürün fütursuzluğuna ve espri malzemesi yapılmasının mide bulandırıcılığına bir örnek Yale Üniversitesi’nde “Hayır evet demek /evet ise anal!” diye bağıran fraternity tipleri olabilir.

[7] Ne zaman bir şarkıya rap kısmı girse aklına Ayna ve Erhan Güleryüz’ün okuduğu saçma şiirler gelen bir tek ben değilim herhalde?

[8] Dahiyane fikir: evlilik kadınları aşağılama ehliyeti sunduğu için aslında herkes evlense kadınların hiç sorunu kalmaz, çünkü aşağılama diye bir şey kalmaz. Bunu biri bir AK Parti milletvekiline çıtlatsın.

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
 • mutlu

  bu şarkı ve klibi hakkında ne zaman yazılacak diye bekliyordum. klibi ilk izlediğimde hey hak yine mi erkekler giyinik kadınlar cıbıl cıbıl düşüncesi içime oturdu. JT’nin tunnel vision’u da ayrı bir konu.

 • https://soundcloud.com/armagan-zorundam Armagan Kilci

  Çok zengin analiz. “Devam etmek için 5$” tuşu olsaydı üzülürdüm. Şarkıyla ilgiyse “This song sucks worse than anybody I know, including me”.

 • lee

  erkekler de çıplak, veya kızlar da giyinik olsaydı ne değişecekti?
  göze göz dişe diş bir feminist anlayışın dönüp dolaşıp normatif düzenin ekmeğine yağ sürdüğünü göremiyoruz bir türlü.

  • semioticus

   Sunumdan bagimsiz olarak farazi bir sekilde “oyle olsalar bu degisecekti” diyemeyiz, fakat burada anlatmak istedigim klibin yonetmeninin “power position” uzerinden kestigi ahkamin mantiksizligi. Sarkidan, klipteki diger atraksiyonlardan vs. bagimsiz bir sekilde “ama kameraya baktirdim ben onlari” diyerek isin icinden siyrilamazsin.

   Yani su klipte ceterus paribus kizlar giyinik, erkekler ciplak olsaydi da bir sey degismezdi, ama oyle olmamasi o tur savunmalari iyice gecersiz kiliyor.

 • aysefir

  Peki bunu kimse izlemedi mi? http://m.youtube.com/watch?v=tKfwCjgiodg

  • Çağla Özbek

   Aysefir ben parodiyi bayagi sevimsiz buldum ne yalan soyleyeyim. Klibin kendisi de (beni aslinda kizginliktan havalara ucurmayan) bir parodi oldugu icin iyice anlamsiz geldi. Dahasi objelestirme tepsisine uygun bulduklari seyin cagdas olarak “efemine” kabul edilen erkegin olmasi inanilmaz derecede rahatsiz etti.

   • semioticus

    O parodi de sorunlu bence (erkekler niye efemine: masum bir birebir rol degisimi mi yoksa “dur iyice rahatsiz edelim” mi demisler; eril bakisi (male gaze) bozuyor mu yoksa karsitini olumlayarak yeniden mi yaratiyor…) ama yapanlarin bu konuda bir yorumunu gormedigimden o topa hic girmemeyi uygun gordum.

 • Çağla Özbek

  Yazi icin ellerinize saglik. Yani evet klip yorgun bir parodi ve trolleme cabasi. Sozleri belki kliptan daha beter hatta. Daha kotulerini de gorduk. Bu tepki vermemek icin bir sebep degil. Gene de mesela “sirtinda araba olan kadin”in illa bir gucsuzluk ve objelestirme ornegi olarak sahne sahne incelenmesi beni rahatsiz ediyor – Klibi cekenin niyeti ne olursa olsun o okumanin altindaki “Sirtinda araba varsa, oyle duruyorsan guclu olamazsin” cikarimindan hoslanmiyorum, ancak o kurallara biat ediyorsak bu sonucu cikarabiliriz cunku. Bu tur inceleme ve aciklamalari etrafta cok gordugum icin klip hakkinda yazmaktan cekindim bile diyebilirim, bu bakis acisinda beni biraz yoran bir titizlik var. Bi de bu klibi keh keh onaylamis Robin’in ozrunu (turkcesi apoloji) niye takiyoruz ki? Bi de ona sinir yetistirip Robin’in klip hakkindaki ozrunu/bahanesini/santaj montajini kovalamak beni daha beter sikiyor. Ya allaskina Robin kim. Robin’le mi var olduk da Robin’le obje oluyoruz. Benim yorumlamam bu kadar.

  • semioticus

   “Allaskina Robin kim?” cok gecerli bir soru aslinda, yani yazinin basinda da dedigim gibi populer kulturdeki mizojini bu kadar yayginken her klibi teker teker titizlikle incelemekle bir yere varilamaz. Fakat bu klip ve sarki ABD’de her yerde, abartmiyorum ve de “kaniksanmis” durumda. Bu kaniksama hali ileride bu tur islerin yapilmasini da tesvik edecek piyasa kurallari isleyeceginden. ABD’nin en koklu “universiteleri” bile tecavuz vakalari ile ugrasmak istemezken ve daha yeni yeni bu konular desilirken bu tur “yorgun parodi”lerin populerlesmesi bana ciddi rahatsizlik veriyor.

   “Sirtinda araba olan kadin” tabii ki tek basina bir anlam ifade etmiyor, buradan “sirtinda araba varsa gucsuzsundur” dedigim ciktiysa benim ifade eksikligim: Fakat butun bir sarki ve klip belirli kurallarin icinde cekilmisken “bakin bu aslinda parodi, cunku, eee, ooo, kemaraya bakti kizlar” muhabbetini yemiyorum ben. Ha, belki meta’nin da meta’sidir bu. Gigameta.

 • Çağla Özbek

  Jezebel de bugun bunu tatli bulur, yarin kiyafeti yuzunden bilmemne unlusune saldirir, ucuncu gun internette sevimli bulmadiklari bir erkege nefret festivali duzenlerler. Yayin politikalari sebebiyle oyle asiri tutarli ve guvenilir bir karar mekanizmasi filan degiller yani. Ya umarim ne demek istedigimi anlatabiliyorum, ya da biri gelir simdi daha guzel anlatir, Robin Thicke ve buyuk oldugunu balonladigi pipisi benim radarimda kucuk bir vizilti sadece. Bunun mucadelesini verirken klipteki kadinlari iyice magdur gostermek ya da durumu sanki pop tarihinde boylesi olmamis, gelmemis gibi dramatize etmek anlamsiz geliyo. Hele bi de parodisine erkekleri koyup “ISTE ALIN OBJELESTIRME!!!” diye tatmin duymak (Youtube videosunun altindaki hakim his bu)… Icime sinmedi.

 • aysefir

  Bence orijinalin groteskliğini yansıtabilmiş fakat amaçları “alın size kapak olsun” mu idi çok emin değilim. Olsaydı da gereksiz olurdu, evet. Bu arada Jezebel yazarları Cosmopolitan’a, Hey Girl’e filan dağılabilir sorun yok.

 • Willow

  Thicke kim bilmediğimden olaya yeni uyandım, açtım izledim. “İşte adeta üç gerzek genç eylenmiş” temalı bir nanenin neden bu kadar üzerinde durulacak bir mevzuya dönüştüğünü de anlamadım. O yüzden kim olduğunu anlamadığım şarkıcı Thicke Bey’in “wall street, sefalet, açlık falan var, cıbıllık ne ki” demesi bana adeta sempatik bile geldi. Olmayacak yerlerden insani feminizm yaklaşımları beklersek ömrümüz çürür, ne gereği var diye düşünüyorum. Şarkının bilmem nerede hit olması da pek bir şey ifade etmiyor bu bağlamda, oralarda hit olması da DANDİK çünkü. Üzmeyelim kendimizi bunlarla.

 • Oşu Bubu

  ya niye öyle diyorsunuz? sizin umrunuzda değil, umrunuzda olmasın istiyorsunuz eyvallah ama bu kadar heryerde çalınan, kanıksanmış ‘başarılı’ olmuş şarkıların yeni yapılan müzikler üstündeki etkisi o kadar devasa ki. metroda giderken kulağında kulaklık sana bakarak “sana poponu ortadan ikiye yaracak kadar büyük bir şey vereceğim” diye mırıldanan herifler yok mu? gayetle yaygın, hele amerika’da. amaan bu da çok demode kaldı deyip ısrarla hakkında yazmaz ya da konuşmassak daha fena gibime geliyor. Umursamamak tuhaf bir kanıksamışlık barındırıyor çünkü bazen içinde. Ayrıca bu tür yapımlar da Türkiye’de bol bol. Bu trendlerin bitmemesinin sebebi nedir ya da nasıl bitirebiliriz bunu konuşmak lazım. Bu trendler bitmezken bizim eleştirilerimiz neden bitsin? hit olması senin benim için DANDİK olabilir ama milyonlarca başka insan için değil. Hele ortaokul liseye giden insanlar için hiç hiç değil.

  • Çağla Özbek

   Osu sarki da klip de dandik filan degil bence. Benim endisem tamamiyle beklenen analizleri ve tepkileri yapip klipte amaclanan gumburtuye katkida bulunmak. Yukarda dedigim gibi bu elestirmemek icin bir sebep degil asla. Sarkiya/klibe yonlendirilen elestiri ve parodilerin yorgunlugu (ve hatta iste bi tanesinin nerdeyse klip kadar rahatsiz edici olmasi) beni dusunduruyor. Mucadelelerimizi secmekten bahsediyoruz ya bazen… Bence bu kaybetmemize gore planlanmis bir sinsilikti, oyle de oldu. Thicke radarimda bir vizilti derken adamin yaptigi seyin rahatsiz edici taraflarini kucultmek degil niyetim, yarin unutulacak diye kucumsemek de. kibrit kutusu kadar vizyonuyla bir anda kadin temsili hakkinda yanlis olan her seyi temsil ediyor konumunda algilanmasi (ve bu esnada parayi kirmasi) derdim. Bu cesit tepkiler ayni sekilde adamin sinsiliginin ne kadar gecerli oldugunu da tescilliyor gibi geliyor bana cunku. Buldugum bir cozum ve vardigim bir yargi yok, suphe ve sikintilarim var.

  • Çağla Özbek

   Bi de su an dusunuyorum ki bu tirtliktaki plastik seksizm ornekleri kadar ayni tirtlik seviyesinde “kadin gucu” de satiyor. Her Thicke klibi icin dunyayi kadinlarin yonettigini soyleyen (ve resmen dayanaksiz sallayan)Beyonce klibi var, muglak zorluklarin icinden kukreyerek firlayan Katy Perry var (Yeni cikmis, adi Roar, bagiriyor, ondaki ses yetmis bendeki kulak yetmedi dayanamadim) Bunlari dinlerken de asla “EVET KADINLAR YAA :)’ olmuyorum, sadece rahatsiz olmuyorum. Gene diyeyim asla “eyiye gidiyor” noktasinda degilim, pop dunyasinda biraz korler sagirlar birbirini agirliyor gibi bu konularda.

 • Willow

  Umursamamak, “bu da böyle olsun canım” demek değil ki bu. Baya bu adam hakkında “ve işte başarılı” vurgusu yapıldıkça üzülüyorum, bu kadar ciddiye alınması yanlış geliyor. Adının yahut klibinin esamesi okunmayacak, sözleri hatırlanmayacak kısa bir süre sonra. Pek tabii başkaları gelecek, aynı zihniyetle başka tecavüz şarkılarıyla dans edilecek falan da, bu ağırlığı isim üzerine yıkmak biraz abes geliyor bana. Bütün bir sektörün hıncını alır gibi. Alalım zaten, hobi olarak da değil, söke söke alalım ama yazıdaki “bakın arkadaşlar bu çok önemli bir insan çünkü çok hit oldu” vurgusu kederlendiriyor. Ciddiye almadan, değer atfetmeden sağ sol çakabileceğimiz bir insanı neden bir kanaat önderiymişçesine tepelere çıkarıyoruz, neden dalga geçerek yerin dibine sokacağımıza önemine vurgu yapıyoruz, o kısımlar düşündürüyor beni. Adam basbaya gülünç çünkü ve hatta bu gülünçlüğünün de bir parça farkında. Bununla daha efektif başa çıkma yolları olabilir diye umuyorum.

  • semioticus

   “Ciddiye almadan, değer atfetmeden sağ sol çakabileceğimiz”

   Ya aslında ben de tam olarak böyle yaptığımı düşünmüştüm :/

   • semioticus

    Daha doğrusu yapmaya çalıştığımı şöyle ayrıntılandırayım:

    1. Bu şarkıyı/klibi, şu an ABD’deki en popüler şarkı olduğundan ötürü bir case study aldım (yakın zamanlarda bu kadar mizojinist bir şarkı bu kadar uzun süre 1 numarada kalmamıştı)

    2. O yüzden önem atfettiğim bu adam/ürünü değil, bunun kolektif olarak nasıl algılandığı. Popüler müzikteki trend’lerin takip edildiğini göz önüne alırsak önümüz çığ olabilir. “Nasıl olsa unutulacak” kısmına o yüzden katılmıyorum, çünkü mesela hip hop kültüründeki şarkılarda “nasıl olsa unutulacak” yerine “tuttu bu sür aynısından” mantığı geçerli ve gittikçe “görüyorum ve arttırıyorum” hali geçerli oluyor bu yüzden.

    3. Dalga geçmeye ve Türkiye gündemiyle ortaklık kurmaya çalıştığım kısmı ise argümanlar. Zira Türkiye’de cinsiyet konulu tartışmalarda aynısının tıpkısını duyuyoruz (bkz: Robin sana söylüyorum Hüseyin sen anla)

    Tabii bir yazı için bu kadar yorum yapmak, o yazının başarısız olduğunu gösterir. O yüzden önümüzdeki maçlara bakacağız, daha çok çalışacağız diye hasıl-ı kelam eyleyip, kendi yazısına başkasından çok yorum yapan insan olma haline bu noktada son vereyim.

    • Willow

     hamanın, yazı başarısız falan değil, hatta misal ben durumdan bihaber bir nsan olarak thicke kimmiş, klip hakkında ne mevzular dönmüş falan ancak bu yazıyla haberdar oldum. keyif alarak da okudum gayet, sadece tutum bana uzak geldi. o yüzden lütfen yazınız da yazınız.
     ha bir de bu yeni nesil popun neresinden tutmak lazım ben o konuda iyice babaneye dönüşüyorum, bana kalsa parmak ucuyla kaldırır çöpe atarım adeta. o yüzden içimden sinsi gibi bir elitist fırlayıp “thicke kim ulan” diyor, ama tabii dünya böyle işlemiyor. bir yandan justin bieber’in hayranlarının doluğu bir dünyadayız, öbür taraftan justin’i sevmeyenlerin “justin is a girl” üzerinden espri ürettiği bir gerçeklik var. işte ben bilmiyorum, karabiberim deyip göbekten zeytin yemek daha anlayabildiğim bir şey (üstelik iftar açılabilir)

 • övgü

  başlığın hastası olup niyet ettim tek solukta okumaya ki ‘apoloji’den sonra bende devreler yandı. neden apoloji? tam olarak karşılanamayan bir ifade mi? evet koskoca yazıda bunu merak ettim dostlar. utanmak…

 • Ece ben

  Ya ben epeydir muzik videolari izlemiyorum, bu hafta tatilde bol bol Ispanyol MTV’si izledim cok sukur. Bu yaziyi tatilden hemen once okumustum, aklimin kosesindeydi. Fakat tv’de ilk gordugum klip su oldu http://youtu.be/-WDcpwZqYlU ve “Annecim bosuna sinirlenmis kizlar valllaahi” dedim. Bunu sokaktaki gstringli kadinlari gordukten sonra dedim tabi. Bu arada ilk izledigim mtv realty show’unda da Snooki garabeti oyuncak bi bebege gercek gibi bakma misyonu uslenmisti, altini degistiiyo bebek random agliyo vs, this is a gay baby diye bebegi gay bara goturdu. Televizyon izlemekten odadan cikamicam galiba.

 • adnan

  eklenmesi unutulan iki klişe

  1-mizojini benim isyanımdı
  2-kadını sevmek feminizm ise ben onnumara feministim

  3-son olarak “baby its cold outside” güzel şarkıdır. bir klişe daha eklemek gerekirse “sen gene 7 kilo hindi üzerine iki metre kar altında eve dönerdin de frank loesser kimdi bilemezdin şerefsiz.”

  şakası bir yana, “anaarter feminizm” bu hususta nerede duruyor. yani şarkıyı yazan/söyleyen beyefendinin yerinde siz olsanız, bahsi geçen ve ataerkil bir koda olan zorunlu bağımlılığı liriklerden belli olan hanımefendiye nasıl yaklaşırdınız, hanımefendinin yerinde olsanız beyefendi nasıl yaklaşırsa seksist ve düşmanca bulmazdınız? hayatınızda kendinizi hiç mi benzer bir durumda bulmadınız? şarkının 1940ların ikinci yarısında yazıldığını da gözönüne almadan (avans veriyorum) nasıl yaklaşılırsa mizojinik bir algı oluşmazdı. bu biraz “toplutaşımada taciz nerede başlar” sorusunun basite indirgenmişi olsun. kızın dudakları güzelse duyarlı erkek ne yapmalı? bu soru cevaplanılmadığı sürece feminist siperlerden sesbombası atmanın/yemenin ötesine geçememe riskimiz var.

  (I really can’t stay) But baby it’s cold outside
  (Got to go away) But baby it’s cold outside
  (This evening has been) Been hoping you’d drop in
  (So very nice) I’ll hold your hands they’re just like ice
  (My mother will start to worry) Beautiful watch you’re wearing
  (My father will be pacing the floor) Listen to the fireplace roar
  (So really I’d better scurry) Beautiful please don’t hurry
  (Well maybe just half a drink) Put some records on while I pour
  (The neighbors might think) Baby it’s bad out there
  (Say what’s in this drink) No cabs to be had out there
  (I wish I knew how) Your eyes are like starlight now
  (To break this spell) I’ll take your hat your hair looks swell
  (I ought to say no no) Mind if I move in closer
  (At least I’m going to say I tried) What’s the sense of hurting my pride
  (I really can’t stay) Baby don’t hold out
  (Both) Baby it’s cold outside

  (I simply must go) Baby it’s cold outside
  (The answer is no) Baby it’s cold outside
  (The welcome has been) How lucky that you dropped in
  (So nice and warm) Look out the window at the storm
  (My sister will be suspicious) Gosh your lips look delicious
  (My brother will be there at the door) Waves upon a tropical shore
  (My maiden aunt’s mind is vicious) Gosh your lips are delicious
  (But maybe just a cigarette) Never such a blizzard before
  (I got to get home) But baby you’d freeze out there
  (Say lend me a comb) It’s up to your knees out there
  (You’ve really been grand) I thrill when you touch my hand
  (But don’t you see) How can you do this to me
  (There’s bound to be talk tomorrow) Think of my life long sorrow
  (At least they’ll be plenty implied) If you caught pneumonia and died
  (I really can’t stay) Get over that old doubt
  (Both) Baby it’s cold
  (Both) Baby it’s cold outside

 • Nigar Hacızade

  yahu böyle bir şey varmıs hiç söylemiyorsunuz http://en.wikipedia.org/wiki/Clothed_male,_naked_female

  (Klibi ilk kez dün izleme fırsatım oldu, tesadüfen mtv’de gördüm. Miley Cyrus olayından sonra adeta sadeliğin, estetiğin zirvesi)

  • http://kebikec.tumblr.com/about Faruk Ahmet

   Nigar, klibi ben de senin gibi en sonunda dün, hem de yine Miley olayını gördükten sonra izledim, ve aynen senin gibi düşündüm. Ne kadar lâf ebeliğine başvursak yine kurtaramayız ikisini de seksizmden, ama Miley’nin milyonlarca Facebook ‘poke’unun birleştirilmesiyle kotarılmış hissi veren zorlama ve acemi performasının yanında Blurred Lines çağdaş beceri ve estetiğin rafine ve çekingen bir ürünü sayılır.

   Teknik beceri, iyi kotarılmış olmak… bunlar seksizmi affettirmez, ama bu klip artık endüstrinin o kadar “varsayılan” hali ki diğer bir milyon tanesini bırakıp özel olarak buna saydırmak, haksızdır denemez ya, Thicke’in reklam kampanyasına dahil olmaktan başka neye yarar, bilemedim cidden. Yukarıda Çağla’nın “sırtında araba olan kadının illâ güçsüzlük örneği olarak görülmesi” derken kastettiği şeyi anlıyor gibiyim—Blurred Lines özelinde değilse bile geniş planda. Önümüze gelen her şeyi iyi ve kötü kutularına tutup atarken arada bazı renk tonlarını ve dahası imkânları da kaybediyor muyuz? Kylie Minogue’u anmak istiyorum: kanser olup şovbiz’den elini ayağını çekmeden önce, kariyerinin tam tepesindeyken, eğlence dünyasındaki ‘ayarsız cinsellik ve pornografi’yi eleştiren bir lâf etmişti, ve elbette herkes üstüne çullanmıştı, “Diyene bak!” gibilerinden. Bunlara yanıtı kısaca “Ben izleyicilerime her zaman bir güzellik duygusunu aktarmaya çalıştım” olmuştu ki dümdüz “estetik” kelimesini değil de “güzellik duygusu” deyimini kullanmasını da çok takdir etmiştim o zaman; gerçi bu ayrım haberi okuduğum gazete çevirisinin bir cilvesi de olabilir ya, olsun! Kylie gerçekten cinselliğini tepe tepe kullanan bir kadındı, ama diğer çoğu “seksî” şarkıcının aksine (ki en fena örneklerinden biri Kylie’nin kendi kızkardeşi Dannii’dir) hiçbir zaman etrafına güçsüzlük, edilgenlik, kendini erkeklere “sunma” kokusu yaydığını hatırlamam. Herhalde bu yüzden medya bile, belki kendileri de farkında olmadan, ona normalin üstünde bir hürmetle yaklaşırdı. Çıplaklık=seksizm deyip bırakırsak Kylie’yi ve Slow‘u da, aynı damarda yeşerme ihtimali bulunan başka mümkünleri de arada harcayıveririz sanki? (Hoş, ben utangaç ve muhafazakâr bir adamım, Kylie’yi izlerken de hafiften suratım kızarmıyor değil, ama yine de her şeyi tek torbaya tıkmaya gönlüm elvermiyor)

   “Clothed male, naked female” konusunda da bir iki şey ekleyeyim istiyorum ama sevgili sitemizin korkunç comment formu paragraflar arası boşluk sevmediği için devasa bir çirkin metin blokuna dönüşmesin, ikinci bir yorumda şey edeyim.

 • Ece ben

  Ve fakat Robin Thicke skandallara doyamiyordu
  Robin Thicke pictured gripping college student’s bottom in snap tweeted to wife Paula Patton

  Read more: http://www.dailymail.co.uk/tvshowbiz/article-2406151/Robin-Thicke-caught-getting-VERY-close-fan–picture-tweeted-wife-Paula-Patton.html#ixzz2dU3Aq99j

 • Tuğçe

  Yazı çok iyi gerçekten.Bende çok sinirlemiştim videoyu ilk gördüğümde hala öyleyim.

 • közge

  hem şarkıyla hem yazıyla çok geç tanışmış bulunuyorum.tam da alemin en yavşak moda fotoğrafçısı terry richardson’ın beraber çalıştığı bazı modeller tarafından taciz ve cinsel ilişkiye zorlamayla suçlanmasının -tekrar- gündeme gelmesinin ardından bu terry richardsonvari (beyaz fon, vülger çıplaklık, bol yapay ışık) klip fazlasıyla gıcık etti.

 • eylül

  kadın-erkek eşitliği ve seksistlik konusunda bir bayan olarak inanılmaz hassas olmamdan -ve de bütün bayanların olması gerektiğini düşündüğümden- mütevellit, bu yazıyı çok beğendim. okuduğum üniversitede “medya ve cinsel kimlik” konusu işleniyor derslerimden birinde ve bu video üzerine bir sunum hazırlamıştım arkadaşlarla. sonra bu yazıyı görmek beni çok memnun etti.

  robin has a big dick değil bench doğrusu ; robin is a sexist son of a bitch.

 • bombom

  bu olaya robin thicke de kimmiş yeaa diye bakma fikrini aslında sevdim ama öyle omuz silkilip geçilebilecek bir şey değil galiba: http://thesocietypages.org/socimages/?s=robin+thicke burada başından tecavüz geçmiş insanlar(mağdur-kurban kelimeleri geçmişinde böyle şeyler yaşamış olan insanları pasif bir konuma hapsettiği için kullanmak istemiyorum, ama böyle de oldu mu bilmiyorum) şarkının sözlerini pankarta yazıp tutuyorlar, tam da tecavüzcünün tecavüz sırasında söylediği şeyler olduğu için. bunu görünce kanım dondu resmen.
  tarkan şarkısı analizi de ayrıca kafa açıcı olmuş. hatta şımarık şarkısı da bir tecavüz fantazisi değil mi (gerçi o çok bariz galiba)? tecavüz etmek isteyen biraz sevimli, biraz alımlı olunca ya da bir şekilde duygusal bağ olunca arada (misal sevgili/koca tecavüzleri) ne bok yiyecez dedirtiyor. çünkü 30 kere hayır dedikten sonra 31. defada ‘ne halin varsa gör’ sessizliğine bürünmek de rıza göstermek olmuyor. robin’in ve hukuk sisteminin flu çizgilerine döndük mü yine?

Bir de bunlar var

Konuşmamız Gereken Bir Konu Var: Âdet Düzenimiz
Dünyanın En Pahalı GIF’i eBay’de Satışta
Goril Michael ve Annesinin Hatırası

Send this to friend