İnsan bedeninin geometriyle sınırlı, müzikle destekli, mekanize hareketleri.

SANAT

Bauhaus Mirası Geometrik Bale

Dünyama gecikmeli bayram şekeri gibi giriş yapan Das Triadisches Ballett’den haberiniz var mıydı?

 

 

Bauhaus döneminden en çok sahneye konan avangart danslardan olan bu “üçlü bale”de üç perde, üç dansçı ve on sekiz kıyafet var. Her bir perdenin rengi ve o renge hayat veren ruh dünyası ayrı: Limon sarısı ilk üç sahne neşeli ve gülünç, ortadaki iki pembe sahne daha ağırbaşlı, sondaki üç siyah fonlu sahne ise mistik ve masalsı lezzette.

 

Oskar Schlemmer’in (Alman ressam, heykeltraş, dansçı, tasarımcı, koreograf ve her türlü mükemmel Bauhaus aydını) ilk kez 1922’de sahneye koyduğu ve 1929’a kadar ülkeyi dolaşan balesinin o dönemki kayıtlarının büyük kısmı, sanatçının işlerini “dejenere” kategorisine koyan Nazilerce yok edilmiş, fakat Schlemmer’in çizimlerinden ve notlarından yola çıkarak yeniden yaratılan birçok versiyon var (Schlemmer’in arşivinden kalanlar, balenin ilk kez sahnelendiği Stuttgart’taki Staatsgalerie koleksiyonunda korunuyor). Bu yazıdaki videolar da 1970 yapımı bir reprodüksüyondan.

 

1920’lerdeki performanslardan kalan en müthiş şeylerden biri o dönemin setinde çekilmiş aşağıdaki fotoğraflardır herhalde:

 

1924’teki bir performanstan.

 

Prova, 1928.

 

1927.

 

Neue Sachlichkeit (1920lerin Yeni Nesnellik akımı) partisi için kostüm, 1928.

 

Triadische Ballett kostümü ile David Bowie’nin Kansai Yamamoto tasarımı Ziggy Stardust kıyafeti yan yana. Karar milletin.

 

Yarım saatiniz varsa balenin tamamı şurada:

 

 

Kaynaklar: Interioator, Atlas Obscura, Dangerous Minds, kaçınılmaz olarak Vikipedya.

 

Bir de bunlar var

Eski Kurt Poloniøus
“Bu Adamı Tanımıyorum, Ne Hissedeyim?”
Cuma Şarkıları 3

Send this to friend